Artykuły

"Mewa" w zwierciadle

"Mewa" Antoniego Czechowa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego zrealizowana w Teatrze "Wybrzeże", nagradzana i doceniona przez publiczność otworzyła 11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Divadlo w Pilznie.

Festiwal rozpoczął się 10 września; biorą w nim udział zespoły teatralne z Czech, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Słowacji, Danii. Divadlo (po polsku - zwierciadło) to jeden z największych i najbardziej prestiżowych europejskich konkursów teatralnych. Tym większy sukces spektaklu "Mewa", który został zaproszony poza konkursem na otwarcie festiwalu jako przedstawienie już znane i uhonorowane. Przypomnijmy, że "Mewa" jako najlepsze przedstawienie roku 2002 zdobyła Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego, a na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Kontakt" w Toruniu Anna Kociarz i Piotr Jankowski zdobyli nagrody aktorskie.

"Mewa" jako spektakl daleki od tradycyjnego pokazywania Czechowa na scenie wzbudziła sporo kontrowersji - podzieliła publiczność na entuzjastów i sceptyków (to zwłaszcza ci, którzy lubią czechowowskie przemilczenia i zatrzymania, których w tym spektaklu próżno szukać). W zdecydowanej większości jednak zachwyciła recenzentów.

Na 24 października Teatr "Wybrzeże" zapowiada premierę "Matki" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. W głównej roli zobaczymy Dorotę Kolak, a muzykę przygotowuje znany yassman Ryszard Tymon Tymański.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji