Artykuły

Aktorzy prowincjonalni

Na prowincji we własnym artystycznym sosie kiszą się aktorzy oraz literaci

Są wśród nich: Arkadina - sławna, choć nie pierwszej już młodości aktorzyca; jej syn, Konstanty - sfrustrowany aspirant do kariery dramaturga; Trigorin - chodząca sława literacka, oraz Nina - młoda i obiecująca aktoreczka. Co ich łączy? Artystyczne i miłosne niespełnienie, ból, samotność i świadomość, że swe życie już przegrali. Nawet tytułowa mewa, ustrzelona z dubeltówki Konstantego, nigdzie nie poleci. Wypchane ptaszysko stoi przykurzone na kredensie, szklanym, nieruchomym okiem obserwując zamieranie otaczającego ją świata.

W gdańskiej inscenizacji w rolę cynicznego Trigorina wcielił się Mirosław Baka. Towarzyszą mu gwiazdy teatru Wybrzeże: Joanna Bogacka, Dorota Kolak, Krzysztof Gordon, Grzegorz Gzyl, Igor i Stanisław Michalscy , a także utalentowane młode pokolenie aktorów Wybrzeża: Piotr Jankowski, Monika Chomicka i Anna Kociarz.

Grzegorz Wiśniewski, reżyser gdańskiego spektaklu, czyta słynny dramat Czechowa w kontekście dyskusji o "nowym teatrze". Czechowowską "Mewę" konfrontuje dość odważnie z fragmentami tekstów Wernera Schwaba - jednego z najbardziej kontrowersyjnych dramaturgów XX wieku.

Premiera "Mewy" - w niedzielę o godz. 19 na dużej scenie teatru Wybrzeże.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji