Artykuły

Kraj. Świętowanie z Szekspirem i Różewiczem

Trzy ważne premiery, wystawy i uliczne akcje odbędą się w sobotę 27 marca podczas Międzynarodowego Dnia Teatru

Teatr im. Horzycy w Toruniu przygotował spektakl "Caritas. Dwie minuty ciszy". To autorski projekt Lies Pauwels, belgijskiej artystki, współtwórczyni grupy teatralnej Viktoria w Gandawie.

- Tworzy wybitne widowiska na pograniczu teatru, tańca i sztuki performance, a pracę z aktorami opiera na improwizacji - mówi Iwona Kempa, dyrektor artystyczny toruńskiej sceny - Nigdy przed premierą nie rozmawia o przedstawieniu. Warto jednak czekać na efekty - jej spektakle olśniewają wizualnie i silnie działają na emocje.

W Warszawie aktorzy Montowni połączą siły w "Kubusiu fataliście i jego panu", XVIII wiecznej powiastce filozoficznej Denisa Diderota. Spektakl wyreżyseruje Krzysztof Stelmaszyk na scenie Och - Teatru. Artyści sprawdzą aktualność oświeceniowych refleksji.

Natomiast w Opolu odbędzie się druga w tym sezonie premiera Michała Borczucha. Po "Werterze" w krakowskim Starym (październik 2009 r.), teraz pokaże "Co zechcecie albo wieczór trzech króli" Szekspira w Teatrze im. Kochanowskiego.

Stołeczny Dramatyczny organizuje weekend teatralny. W piątek 26 marca rozpoczną się obchody 50-lecia "Kartoteki" Tadeusza Różewicza. Dyrektor sceny Paweł Miśkiewicz zrekonstruuje prapremierę tej klasycznej sztuki (odbyła się w Dramatycznym 25 III 1960 r.) W projekcie weźmie udział m.in. Barbara Kraftówna, Władysław Kowalski i pierwszy odtwórca roli Bohatera - Józef Para. Instalacje i filmy poświęcone dramatowi będzie można obejrzeć 27 i 28 marca. Także w sobotę - "Laboratorium - Debiuty", premiera warsztatowych spektakli studentów PWST z Krakowa. Powstały pod opieką Krystiana Lupy.

W stołecznej siedzibie ZASP zostaną wręczone nagrody im. Leona Schillera. Statuetki otrzymają: scenografka Magdalena Musiał i Marcin Hycnar, aktor Teatru Narodowego.

Aktorzy w galerii i na ulicy

Hucznie zapowiadają się obchody Dnia Teatru w Łodzi.

- Doszło do porozumienia różnych instytucji kultury - mówi Małgorzata Gaduła-Zawrotyńska z urzędu miasta.

Pod pomnikiem Leona Schillera złożone zostaną kwiaty. Na ulicach miasta niezależne grupy artystyczne będą zachęcać łodzian do świętowania. Wystąpi Teatr Chorea, który poprzez taniec i muzykę zajmuje się kulturą antyczną. Odbędą się także spektakle dla dzieci, a w Muzycznym - dzień otwarty, okazja na zwiedzanie kulis sceny.

We Wrocławiu 27 marca w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej rusza wystawa scenografii absolwentów ASP i fotografii Stefana Arczyńskiego z cyklu "Tancerze". A w niedziele w Instytucie im. Grotowskiego odbędzie się premiera spektaklu "Niemiłość/Wmiłość" teatru tańca Concubinatus.

Natomiast w Wałbrzychu i Chorzowie to czas na benefisy zasłużonych aktorów i reżyserów. Do świętowania włączy się także Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Radomiu i Wybrzeże w Gdańsku.

Międzynarodowy Dzień Teatru pierwszy raz zorganizowano w 1961 r. Francuski dramaturg Jean Cocteau napisał na tę okazje przesłanie do ludzi teatru. Ustanowił tradycję - co roku wybitny artysta tworzy tekst w związku z obchodami. W 2010 r. jego autorką jest laureatka Oscara Judi Dench. Napisała m.in. "Spektakle mogą odbywać się w małej wiosce w Afryce, u podnóża gór w Armenii czy na niewielkiej wyspie Pacyfiku. Potrzebna jest tylko przestrzeń i publiczność. Teatr wywołuje śmiech i łzy, ale powinien także zmuszać do myślenia".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji