Artykuły

Dolnośląska ćwiartka

Trwają zdjęcia do telewizyjnej wersji wałbrzyskiego spektaklu "Rewizor"

W studiu wrocławskiego ośrodka TVP rządzi rewizor. Nazywa się Jan Klata i reżyseruje telewizyjną wersję "Rewizora" z wałbrzyskiego Teatru im. Szaniawskiego.

- W obsadzie jest tylko jedna zmiana - mówi reżyser. - W telewizyjnej wersji tytułowego "Rewizora" gra Hubert Zduniak, którego na wałbrzyskiej scenie można oglądać w roli Mistrza Neo-Krzyżaków w "... córce Fizdejki" Witkacego. Poza tym telewizyjna wersja niewiele będzie się różnić od teatralnej.

Prace nad realizacją trwają od ponad tygodnia, ale na razie większość czasu pochłonęły próby, teraz scena po scenie spektakl jest zapisywany w technice cyfrowej. Reżyser, choć to jego telewizyjny debiut, jest bardzo wymagający i pilnuje swojej wizji - stąd ostre spory z realizatorami telewizyjnego obrazu.

- Jak zwykle czasu mamy bardzo mało - powiedziała nam Ewelina Paszke-Lowitzsch grająca rolę żony prowincjonalnego sekretarza partii - więc na planie spędzamy całe dnie. Nikt jednak nie narzeka i nawet nie wspomina o zmęczeniu, bo zdajemy sobie sprawę, że mieliśmy sporo szczęścia trafiając do repertuaru Teatru Telewizji.

Trudno aktorce odmówić racji. Teatr Telewizji powoli umiera, to będzie jedna z dwunastu jego premier w przyszłym sezonie. Okazuje się, że dolnośląscy twórcy przygotują na przyszły sezon aż 1/4 tego repertuaru.

Niedawno Waldemar Krzystek skończył zdjęcia do spektaklu "Małe Piwo", a Jacek Głomb do "Wschodów i zachodów miasta". Kiedyś tuzin premier przygotowywał tylko wrocławski ośrodek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji