Artykuły

Dolny Śląsk. Wystawa i nagrody na Dzień Teatru

Wystawa "Tancerze" i nagrody dla artystów to atrakcje Międzynarodowego Dnia Teatru na Dolnym Śląsku.

Lata 50., Wrocław. Henryk Tomaszewski przychodzi do Stefana Arczyńskiego z pewnym zleceniem - potrzebuje zdjęć w ruchu. Dla Arczyńskiego to żadna pierwszyzna - podobne ujęcia robi już wiele lat wcześniej, m.in. na olimpiadzie w Berlinie w 1936 roku. Zaczyna więc fotografować mima, szybko się z nim zaprzyjaźnia. I dokumentuje jego dokonania artystyczne przez kilkanaście następnych lat.

Efekty tej przyjaźni zobaczymy już w sobotę. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (święto obchodzone jest 49 lat!) we wrocławskim Starym Ratuszu o godz. 17 zostanie otwarta wystawa "Tancerze" [na zdjęciu Henryk Tomaszewski]. Nestor wrocławskiej fotografii udostępnił swoje prace, na których uwiecznił wielkich twórców teatru. Na portretach, oprócz Tomaszewskiego, są m.in.: Konrad Drzewiecki, Eryka Tomaszewska i Witold Gruca.

Ze zdjęciami Arczyńskiego korespondować będzie ekspozycja pokazująca prace młodych scenografów teatralnych, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Program uzupełni m.in. recital Aleksandry Listwan, Łukasza Kucharzewskiego i Mateusza Barana, przedstawienia studentów IV roku Wydziału Aktorskiego PWST oraz spektakl "Seks, prochy i rock and roll" w wykonaniu Ad Spectatores. Wstęp wolny.

Dzień wcześniej świętowanie rozpoczną wrocławscy lalkarze - na placu Teatralnym 4 otwarta zostanie wyjątkowa wystawa dokumentująca historię i technikę teatru lalek. Dzień otwarcia zbiegnie się z 400. spektaklem "Calineczka" w wykonaniu Anny Kramarczyk.

Również w piątek poznamy laureatów nagród marszałka przyznawanych co roku ludziom teatru.

Trofea będą odbierać też w Jeleniej Górze. W sobotę po spektaklu "Pokojówki" (Teatr im. Norwida, godz. 19) najlepszym aktorom oraz twórcom zostaną wręczone nagrody Srebrnego Kluczyka - plebiscytu organizowanego przez miejscowy tygodnik "Nowiny Jeleniogórskie".

Na legniczan czekają z kolei... parodie najlepszych spektakli, m.in. "Marat-Sade", "Operacja Dunaj" czy "Made in Poland". Sobotnie happeningi, które przygotowali ludzie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru oraz grupy teatralnej Bohema, rozpoczną się o godz. 16 w patio handlowej Galerii Piastów, przed wejściem do teatru i na Oddziale Dziecięcym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Oni powalczą o nagrody marszałka w 8 kategoriach

O tytuł wydarzenia teatralnego roku 2009 ubiegają się: książka Janusza Deglera "Witkacy portret wielokrotny", festiwale Brave i Dialog oraz Rok Grotowskiego.

O miano najlepszego przedstawienia walczą: "Akropolis. Rekonstrukcja" (reż. M. Marmarinos) i "Kaspar" (reż. B. Wysocka) Wrocławskiego Teatru Współczesnego, "Cyrano de Bergerac" (reż. L. Bzdyl i K. Kopka) i "Palę Rosję" (reż. J. Głomb) Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i "Bohater roku" (reż. P. Ratajczak) Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Do nagród aktorskich za najlepszą rolę kobiecą i męską zostali nominowani: Magda Biegańska ("Fotografie"), Ewa Galusińska ("Fotografie"), Bogdan Grzeszczak ("Polacy umierają") i Paweł Wolak ("Cyrano de Bergerac") z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, Kinga Preis ("Szajba") i Marcin Czarnik ("Szajba") z Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Maria Czykwin ("Król Lear") i Szymon Czacki ("Kaspar") z Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

O miano najlepszej roli epizodycznej konkurowali: Joanna Gonschorek ("Polacy umierają") z Teatru Modrzejewskiej, Anna Ludwicka ("Scroog") z Teatru Norwida w Jeleniej Górze, Katarzyna Michalska ("Akropolis. Rekonstrukcja") z Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz Michał Wielewicki ("Wampir we flakonie") z Ad Spectatores.

Z grona pracowników technicznych nominacje otrzymali: Ryszarda Konan z Teatru Polskiego, Małgorzata Spanier z Teatru Norwida i Jacek Wawrzyński z Wrocławskiego Teatru Współczesnego; Do nagrody za upowszechnianie teatru kandydują: Renata Jasińska, Marta Kuźniak i Andrzej Wierdak.KH

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji