Artykuły

Koncert życzeń

TEATR MAŁYCH FORM, Franz Xaver Kroetz Koncert życzeń, 17 XII godz. 22.20 p. 1

Franz Xaver Kroetz uchodzi za jednego z najgłośniejszych autorów teatralnych ostatnich lat w RFN. Jego sztuki, m.in. "Chałupnicza robota", "Stallerhof", "Górna Austria" czy "Koncert życzeń" - stanowią od kilku lat poważną pozycję repertuaru teatru zachodnioniemieckiego, w tym także teatru telewizji, budząc żywe zainteresowanie publiczności i uwagę krytyki. Odbiorcy twórczości Kroetza odnajdują jej związki z teatrem brechtowskim, a także podkreślają wpływ przenikających do jego utworów konwencji współczesnych pozateatralnych sztuk widowiskowych, filmu i telewizji. Warto dodać, że zdecydowanie antymieszczański ton wypowiedzi artystycznej Kroetza powodował dość sensacyjny i kontrowersyjny odbiór jego twórczości.

"Koncert życzeń" ("Wunschkonzert") miał swoją prapremierę w marcu 1973 roku w Stuttgarcie. W oparciu o polski przekład sztuki (pióra Danuty Żmij-Zielińskiej), Andrzej Zakrzewski opracował scenariusz widowiska telewizyjnego, które również wyreżyserował. Bohaterka "Koncertu życzeń" jest mniej więcej czterdziestoletnia kobieta, urzędniczka, zajmująca się również w domu przepisywaniem na maszynie. Mieszka ona w sublokatorskim pokoju, którego urządzenie i umeblowanie odpowiada stylowi współczesnej "cywilizacji mieszczańskiej". Otoczona barwnością efektownych reklam i opakowań, szalenie pedantyczna i zorganizowana, nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Społeczeństwo w którym żyje, także nie pomaga jej w rozwiązaniu życiowych problemów. Pozostałe więc z nimi sama. W roli Panny Rash występuje Zofia Kucówna.

Forma monodramu wydaje się być bliska Kroetzowi. Tym razem niecodzienna struktura widowiska z pewnością będzie ciekawym materiałem do dyskusji na temat prymatu słowa bądź obrazu w spektaklu telewizyjnym. W Polsce Kroetz znany jest dotychczas jedynie ze scenariuszy drukowanych w "Dialogu". "Koncert życzeń" będzie pierwszą widowiskową prezentacją dramaturgii Franza Xavera Kroetza w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji