Artykuły

Drohobycz. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza

W dniach 24-30 maja w Drohobyczu (Ukraina) odbędzie się IV Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza.

Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza jest jedyną organizacją pozarządową w Lublinie (i jedną z niewielu w kraju), która współorganizuje poza granicami Polski wysokiej rangi międzynarodowy festiwal poświęcony jednej z najwybitniejszych postaci polskiej i europejskiej kultury XX wieku -Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu.

Festiwal "Arka wyobraźni Brunona Schulza" jest niezwykłym przedsięwzięciem odbywającym się w najbardziej magicznym miejscu naszej części świata.

Bruno Schulz (1892-1942), autor "Sanatorium pod klepsydrą" i "Sklepów cynamonowych" oraz "Xięgi Bałwochwalczej", to jedna z największych, a zarazem najbardziej niezwykłych i zagadkowych postaci polskiej literatury, kultury i sztuki XX wieku. Festiwal w Drohobyczu jest formą przypomnienia postaci i twórczości Schulza w jego rodzinnym mieście, gdzie jednak proza tłumaczonego na niemal 40 języków pisarza jest wciąż ignorowana albo zapomniana. Festiwal jest również międzynarodowym spotkaniem tych, których postać i twórczość Schulza inspirują swoją niegasnącą aktualnością i uniwersalizmem, są wyzwaniem i powinnością. W szerszym kontekście, Festiwal jest miejscem odbudowywania tradycji tolerancji i dialogu oraz pamięci o wielokulturowej przeszłości drohobyckiej "prowincji osobliwej" jako wcielenia wartości istotnych w perspektywie Wspólnej Europy.

Czwarta edycja Festiwalu odbędzie się w Drohobyczu (Ukraina) w dniach 24-30 maja 2010 roku z udziałem gości (schulzologów, slawistów, polonistów, pisarzy i poetów) z 18 krajów Europy i świata (Polska i Ukraina oraz goście z Austrii, Belgii, Brazylii, Chorwacji, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Japonii, Rosji, Serbii, USA, Węgier i Włoch). Odbędą się również koncerty (m.in. grup Kroke, Małe Instrumenty, Karbido), spektakle teatralne (Jan Peszek, Teatr Formy z Wrocławia, Agata Kucińska, Teatr im. Osterwy z Lublina), wystawy plastyczne i działania performance, w tym bogatej reprezentacji artystów z Lublina i regionu.

Będą projekcje filmów (od "Nieba bez słońca" Jana Rybkowskiego po "My Winnipeg" Guya Maddina) i spotkania z ludźmi i miasteczkami, których nie ma w żadnym innym miejscu Europy.

Czwarty Festiwal Schulzowski w Drohobyczu będzie miał swoją forpocztę w Lublinie. W Lublinie w ramach Festiwalu Poezji organizowanego w maju przez Ośrodek "Brama Grodzka Teatr NN" wystąpi z muzyczno-poetyckim projektem "Cynamon (z dodatkiem Indii)" grupa Karbido z Wrocławia i Jurij Andruchowycz, jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów i pisarzy ukraińskich, m.in. pierwszy laureat prestiżowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus przyznanej we Wrocławiu. Program "Cynamon" został zainaugurowany w Drohobyczu w 2008 roku podczas III Festiwalu, teraz wraca do Drohobycza w formie dojrzałej (nagrano płytę) poprzez Lublin. Karbido i Andruchowycz wystąpią na Festiwalu Poezji w Lublinie 28 maja, a 30 maja zagrają w Drohobyczu. Również w Lublina przed przyjazdem na Festiwal do Drohobycza będzie miał spotkanie autorskie jeden z najwybitniejszych pisarzy izraelskich średniego pokolenia Amir Gutfreund. To tylko niektóre z ciekawych punktów programu Festiwalu w Drohobyczu.

W ramach Festiwalu w Drohobyczu będą prezentowane dwa projekty Stowarzyszenia wspierane przez miasto Lublin w 2009 i w 2010 roku w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. To wkład Lublina w ten Festiwal. W Drohobyczu zostanie zaprezentowana wspólna polsko-ukraińska wystawa fotografii "Bruno4ever: europrowincja. Lublin Drohobycz, Czechowicz Schulz (uczestnicy: Igor Feciak, Zenon Filipow - Ukraina / Drohobycz; Lucjan Demidowski, Maks Skrzeczkowski, Michał Woźniak Lublin). W ramach drugiego projektu zrealizowana zostanie wystawa artystów z Lublina w najbardziej prestiżowej Lwowskiej Galerii Sztuki we Lwowie jako zapowiedź Festiwalu w Drohobyczu.

Festiwal Schulzowski w Drohobyczu wyrósł z zainicjowanej przez stronę ukraińską tradycji spotkań literackich uzupełnianych programem artystycznym. Natomiast podkreślanie związków Lublina i Drohobycza jest nawiązaniem do postaci wybitnego lubelskiego schulzologa śp. prof. Władysława Panasa jak też dokonań Ośrodka w Bramie Grodzkiej, który w latach 90-tych podejmował inicjatywy proschulzowskie, oraz do wydarzeń z okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to chełmskie czasopismo "Kamena" drukowało fragmenty prozy Brunona Schulza i wiersze m.in. Józefa Czechowicza.

IV. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu (Ukraina) odbędzie się w dn. 24-30 maja 2010 roku dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (program "Promocja kultury polskiej za granicą"), z Instytutu Książki, który jest też od początku współorganizatorem Festiwalu, z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, miasta Lublin itd.

Wcześniej na Festiwalu gościli m.in. Białostocki Teatr Lalek, Scena Plastyczna KUL. Lubelski Teatr Tańca, Teatr im. Kurbasa we Lwowie, Teatr Studio Test, Jacek Kleyff.

Na zdjęciu: Bruno Schulz, "Autoportret z psem"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji