Artykuły

"Kobieta z morza"

XXXI Rzeszowskie Spotkania Teatralne

Dziś zobaczymy bardzo oczekiwany spektakl Teatru "Wybrzeże" z Gdańska, Ibsenowskiej "Kobiety z morza" w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

Ten mało znany w Polsce dramat wybrał Krzysztof Babicki z przeznaczeniem na Ibsenowski Festiwal w Oslo, gdzie zagrany przez polski teatr przyniósł twórcom przedstawienia entuzjazm krytyki i deszcz nagród, uznany bezspornie za najlepszą inscenizację festiwalu.

W jaskini lwa polscy twórcy pożarli byli zatem wszelką konkurencję...

"Kobieta z morza" napisana w 1888 roku, a więc bliska chronologicznie symbolizmowi "Dzikiej kaczki" i "Rosmersholmu", nie ogranicza się przecież do symbolizmu, ale wyraźnie nawiązuje do baśniowości "Peer Gynta" i realizmu społecznego "Wrogów ludu" czy, "Podpór społeczeństwa". U schyłku XIX wieku zmagało się z tytułową rolą wiele wspaniałych aktorek, jak chociażby Eleonora Duse; w Polsce "Kobieta z morza" była grana jedynie w ostatnim roku XIX wieku w Krakowie i Lwowie pod zmienionym tytułem "Oblubienica morza"; w Gdańsku rolę tytułową zagrała wspaniale Joanna Bogacka.

Warto także przypomnieć, że Krzysztof Babicki był pierwszym i zarazem jedynym laureatem Rzeszowskich Spotkań Teatralnych - konkursu. "Konfrontacje Młodych" w 1988 roku, w którym otrzymał nagrodę główną za reżyserię "Wiśniowego sadu" Czechowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji