Artykuły

Gdańsk. Wilson i Mykietyn na 30-lecie Sierpnia '80

W poniedziałek w Gdańsku odbyło się posiedzenie komitetu koordynacyjnego ds. obchodów 30-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania Solidarności. W jego skład wchodzą m.in. przedstawiciele władz miasta, premiera i prezydenta, Europejskiego Centrum Solidarności oraz Solidarności.

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności (ECS), głównego organizatora obchodów, o. Maciej Zięba podkreślił, że "komitet harmonizuje kalendarz i wygląda na to, że będzie bardzo dużo imprez". Poinformował, że nadal nic nie wiadomo na temat finansowania obchodów. Przypomniał, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadeklarowało na ten cel 21 mln zł.

O. Zięba zapowiedział, że główne obchody odbędą się pod koniec sierpnia br. w Gdańsku. 29 sierpnia w Filharmonii Bałtyckiej polski kompozytor i klarnecista Paweł Mykietyn zaprezentuje swoje dzieło tworzone specjalnie na tę okazję. - Takie wariacje na temat wolności. Będzie to wybitne dzieło, które zostanie wpisane w historię kultury polskiej i nie tylko - uznał dyrektor ECS.

Poinformował, że 31 sierpnia wieczorem na terenie stoczni w Gdańsku ma się odbyć plenerowe widowisko w reżyserii Roberta Wilsona (na zdjęciu). Spektakl w czterech aktach ma opowiadać m.in. o ks. Jerzym Popiełuszce, Lechu Wałęsie, papieżu Janie Pawle II i o kobietach w Solidarności. Wilson zamierza wpleść w spektakl krótkie występy międzynarodowych gwiazd. - Chcemy mówić o przeszłości, ale też pokazywać uniwersalność tej idei - zaznaczył o. Zięba.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji