Artykuły

Berlin. Sześć lat polsko-niemieckiej sceny Teatr Studio am Salzufer

"Teatr Studio am Salzufer", polsko-niemiecka scena w Berlinie, obchodzi w niedzielę 28. lutego szóstą rocznicę inauguracji działalności.

Polsko-niemiecka scena została zalożona w roku 2004, roku przystąpienia Polski i innych państw wschodnioeuropejskich do Unii Europejskiej. Patronat objęli Rządzący Burmistrz Berlina Klaus Wowereit i Ambasador RP dr Andrzej Byrt . Teatr otwarto 28. lutego premierą sztuki Tadeusza Różewicza "Białe Małżeństwo" w tłumaczeniu Henryka Bereski. Zarówno autor jak i tłumacz obecni byli na premierze, co podkreśliło ważkość teatru dla polsko - niemieckiej współpracy kulturalnej.

Celem działalności "Teatru Studio am Salzufer" są nie tylko inscenizacje w Niemczech sztuk polskich autorów, ale i prezentacja polskiej kultury teatralnej niemieckiej publiczności. Scena polsko - niemiecka współpracuje z wieloma teatrami w Polsce m. in. z " Teatrem Współczesnym " w Szczecinie

i "Teatrem Ludowym " w Krakowie. Zespół "Teatru Studio am Salzufer" stanowią studenci "Transformschauspielschule" (Szkoła Aktorska Transform). Prasa podkreśla "inność" i niezbędność tej sceny w berlińskim i niemieckim krajobrazie teatralnym.

W ciągu 6 lat istnienia teatru odbyło się 20 premier. Do najciekawszych inscenizacji należą " Białe Małżeństwo" , " Stara Kobieta wysiaduje" Tadeusza Różewicza oraz "Wariat i Zakonnica" Stanisława Ignacego Witkiewicza, wszystkie w reżyserii Janiny Szarek, która wespół z prof. Olavem Münzbergiem, urodzonym w Gliwicach niemieckim poetą i eseistą, kieruje teatrem i szkołą.

Jubileusz świętujemy prezentacją sztuki "Wszystkie noce - wszystkie dni" autorstwa Xaviera Durringera w reżyserii Antje Siebers.

Po przerwie na coctail odbędzie się niemiecka premiera dokumentalnego filmu "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza" autorstwa Marii Dębicz i Krzysztofa Korwina Piotrowskiego, którzy będą obecni na pokazie. Tego samego dnia film będzie emitowany w 2. Programie TVP.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji