Artykuły

Gdańsk. Larry Okey Ugwu ze Splendorem Gedanensis

Pomysłodawca niezwykłych projektów kulturalnych, malarz z wielkim dorobkiem i pedagog stosująca nowatorską metodę uczenia. To laureaci tegorocznych nagród Splendor Gedanensis.

Na gali w czwartkowy wieczór wręczone zostały najważniejsze gdańskie nagrody dla twórców kultury. Otrzymali je: Larry Okey Ugwu [na zdjęciu], Hugon Lasecki i Anna Podhajska. Kapituła nagrody, w składzie której znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz, instytucji kulturalnych, uczelni i mediów oraz ubiegłoroczni laureaci, nagrodziła ich za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności popularyzatorskiej w 2009 r.

Larry Okey Ugwu uhonorowany został za dwa projekty, realizowane przez kierowane przezeń Nadbałtyckie Centrum Kultury: "Metropolia jest Okey" i "Okno na świat". Pierwszy z nich to największa i najważniejsza prezentacja lokalnej kultury, kilkudniowy festiwal, odbywający się od trzech lat, podczas którego na scenach w całym Trójmieście występuje kilkadziesiąt miejscowych zespołów muzycznych oraz kilkanaście grup teatralnych. W 2009 r. program imprezy poszerzony został także o prezentacje muzyków klasycznych i wystawę obrazów. Całkiem zmienił się także w tym roku charakter festiwalu "Okno na świat" - z imprezy przede wszystkim muzycznej, projekt ten stał się raczej forum spotkania osób opisujących najdalsze zakątki świata i propagujących tym samym ich kulturę.

(...)

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury przyznawana jest od 1973 r., a od 2004 r. nosi nazwę Splendor Gedanensis. Do dziś przyznano ją ponad 170 osobom. Na liście nagrodzonych są artyści z różnych dziedzin, historycy, dziennikarze i księża. Od kilku lat obok dyplomu, laureaci otrzymują także pieniądze - w tym roku wartość nagrody wynosi 10 tys. zł.

Całość w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji