Artykuły

Sopot-Gdańsk. Premiera teatralnej płyty Walickiego

W poniedziałek 1 marca w Teatrze Wybrzeże odbędzie się koncert premierowy nowej płyty Ola Walickiego "Trauma Theater - Theater der Liebe", zawierającej muzykę do spektakli Ingmara Villqista. 28 lutego o godz. 20 w klubie Sfinks w Sopocie odbędzie się trzecia generalna płyty.

Olo Walicki: W latach 2003-2007 skomponowałem i zrealizowałem muzykę do spektakli Ingmara Villqista - "Sprawa miasta Ellmit", "Helmucik" (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), "Oskar i Ruth" (Teatr Bez Sceny Andrzeja Dopierały w Katowicach), "Kompozycja w słońcu" (Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni). Od dłuższego czasu czułem, że kompozycje powstałe dla potrzeb tych spektakli zawierają jednocześnie na tyle silny element niezależności, że mogłyby doczekać się swojej indywidualnej ekspozycji - płyty. Nie wyobrażam sobie jednak prezentowania tej muzyki bez choćby krótkich fragmentów tekstu jako nieodłącznego jej towarzysza. W procesie gromadzenia materiału i pracy nad nim nastąpiła najpierw jego dekonstrukcja, a potem ponowne scalenie, w odmienny sposób. W muzykę wkomponowane zostały fragmenty tekstu w wykonaniu aktorów. Momentami głosy odzywają się w nowych dla siebie miejscach, a czasami towarzyszy im muzyka z innego spektaklu niż miało to miejsce w oryginale. Powstał nowy byt żyjący własnym życiem - słuchowisko senne. Wydawnictwo składa się z dwóch krążków, CD AUDIO oraz DVD na której znajdują się muzyka w wersji surround (5.1), a także dodatki: zdjęcia, plakaty, materiały filmowe.

Kolejnym krokiem Ola Walickiego jest zaaranżowanie tej muzyki na kwartet, w wykonaniu którego kompozycje uwalniają się z ustalonych struktur i poddają swobodnej improwizacji. Podczas koncertu usłyszymy obok brzmień instrumentów także głosy aktorów przenoszące nas w nową, nie spotykaną dotąd przestrzeń, przypominając ich wspaniałe kreacje. Muzycy, których Olo Walicki zaprosił do współpracy, Mikołaj Trzaska, Kalle Kalima i Christian Lillinger, to artyści silnie związani z nurtem muzyki improwizowanej i free-jazzowej. Koncerty towarzyszące premierze płyty "Trauma Theater - Theater der Liebe", stanowią też premierową odsłonę nowego zespołu.

Olo Walicki (kontrabas)

Kontrabasista, kompozytor, aranżer, urodzony w 1974 w Gdańsku. Debiutował na scenie jako szesnastolatek grając w zespole Niebieski Lotnik, z Jerzym Mazzolem i Jackiem Olterem. W tamtym okresie współpracował z artystami tworzącymi nurt określany jako scena yassowa, takimi jak Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska, a także z wieloma muzykami związanymi z jazzem bardziej tradycyjnym, m.in. z Leszkiem Możdżerem. Dzięki wszechstronności stylistycznej przez wiele lat współtworzył m.in. takie zespoły jak Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, free jazzowy Łoskot, popowo-alternatywną Szwagierkolaskę czy Oczi Cziorne. Od roku 2000 Olo Walicki tworzy autorskie projekty. W 2004 wydał album Metalla Pretiosa, z własnymi kompozycjami w aranżacji na trio jazzowe i kwartet dęty, z Leszkiem Możdżerem, Mauricem de Martin i The Gdansk Philharmonic Brass. W maju 2007 otrzymał Statuetkę Gryfa Pomorskiego - Pomorską Nagrodę Artystyczną, za płytę Olo Walicki Kaszëbë, gdzie jego kompozycjom towarzyszą teksty w języku kaszubskim; zrealizowaną z Piotrem Pawlakiem, Damroką Kwidzińską (autorką tekstów), Marią Namysłowską, Karoliną Amirian, Cezarym Paciorkiem i Kubą Staruszkiewiczem. Walicki brał udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie albumów oraz w nagraniach muzyki teatralnej i filmowej. Od 2003 współpracuje z dramaturgiem i reżyserem Ingmarem Villqistem.

Mikołaj Trzaska (klarnet, sax)

Urodzony w Gdańsku w 1966 roku, saksofonista i klarnecista basowy. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się czołową postacią europejskiej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Obecnie realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu. Jest liderem, międzynarodowego tria Volumen i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar - wykonującego muzykę żydowską, Resonance - tentetu Kena Vandermarka, North Quartet Petera Brötzmanna oraz tria współtworzonego razem z Clementyną Gasser i Michaelem Zerangiem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermarkiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Thomasem Claytonem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlanderem, Davem Rempisem.

Kalle Kalima (gitara)

Urodzony w 1973 w Hesinkach, w Finlandii, gitarzysta i kompozytor. Swoją podróż do wnętrza dźwięku rozpoczął od lekcji pianina w wieku lat sześciu. Pięć lat później zamienił pianino na gitarę i nigdy już nie wracał do tego, co było wcześniej. Studiował w Akademii Sibeliusa w Helsinkach i w Konserwatorium Hannsa Eislera w Berlinie, pod kierunkiem m.in. Raoul Björkenheima i Johna Schrödera. Kiedy zamieszkał w Berlinie doznał olśnienia, które zaowocowało u niego nowym podejściem do muzyki improwizowanej. Kalle Kalima współpracował dotąd m.in. z Tomaszem Stańko, z saksofonistą Juhani Aaltonen, pianistą Heikki Sarmanto, basistami Sirone, Teppo Hauta-Aho, Carlosem Bica, Edem Schullerem, gitarzystą Marc Ducretem, kompozytorem Simonem Stockhausenem oraz wokalistką Lindą Sharrock. Grywa też z Jimi Tenorem, fińską gwiazdą muzyki underground. Współtworzy takie grupy jak Johnny La Marama, Klima Kalima, Momentum Impakto, stworzył też projekt solowy, Kalle Kalima Pantasonic. W ostatnich latach Kalle Kalima koncertuje intensywnie w Europie, a także w Afryce, Azji i USA.

Christian Lillinger (perkusja)

Urodzony w 1984 w Lübben, w Niemczech. Grę na perkusji rozpoczął w wieku lat trzynastu, w latach 2000-2004 studiował u Güntera "Baby" Sommera, w Dreźnie. W latach 2001-2003 był członkiem "Bujazzo" pod kierownictwem Petera Herbholzheimera. W 2000 wygrał Międzynarodowy Konkurs Improwizacji w Lipsku. Od roku 2002 współpracuje intensywnie z grupą Hyperactive Kid. W 2008 stworzył własny band, Grund, w kwietniu 2009 materiał ukazał się na płycie, wydanej przez label Clean Feed. Występuje jako solista i jest członkiem m.in. takich grup jak Joachim Kühn Trio, Rolf Kühn Quartet, Vierergruppe Gschlößl, E und U Mann, Ember, Duo Sommer oraz Duo Lillinger, Schmittmenge Meier, The Vanguard, Wanja Slavin Quartet, Wanja Slavin Sextet, John Schröder Quartet, Tobias Delius Trio, Spoom. Grał również z takimi muzykami jak Gerd Dudek, Mederic Collingnon, Claudio Puntin, Rudi Mahall, John Schröder, Mack Goldsbury, Jonas Westergaard, Daniel Erdmann, Hendrik Walsdorff, Gebhard Uhllmann, Ernst Ludwig Petrowski, Urs Leimgruber, Günther "Baby" Sommer, Paulo Cardoso, Manfred Schoof, Claudio Puntin, Simon Nabatov, Tobias Delius, Frank Gratkowski and Axel Dörner, Barre Phillips, Alexander von Schlippenbach. Od 2003 Lillinger mieszka w Berlinie, pracując jako muzyk i kompozytor.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji