Artykuły

Czytanie multimedialne w Żaku

Świetni aktorzy, ciekawy tekst, muzyka i wizualizacje - gdański klub Żak udanie zainaugurował cykl prezentacji "PC Drama". Otrzymaliśmy ciekawe parateatralne widowisko, będące czymś dużo więcej, niż tylko prezentacją tekstu - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Głównym założeniem "PC Dramy" jest prezentacja szeroko rozumianego dramatu współczesnego. Dodajmy: prezentacja atrakcyjna w formie. Nie mają to być typowe czytania dramatów (kiedy grupa aktorów siedzi za stołem), ani także gotowe przedstawienia teatralne. Organizatorzy cyklu postawili na formę pośrednią, czyli czytania przygotowane przez reżyserów, wzbogacone o różne multimedia.

Cykl otworzył najnowszy tekst Iwana Wyrypajewa, największej współczesnej gwiazdy rosyjskiej dramaturgii (znanego także widzom kinowym - Wyrypajew wyreżyserował m.in. filmy "Euforia" i "Tlen"). Światowa prapremiera jego "Tańca Delhi" ma odbyć się w marcu w Warszawie, gdańska próba czytana była zatem jego pierwszą oficjalną publiczną prezentacją. Dramat składa się z siedmiu jednoaktówek, które łączą bohaterowie oraz wariantowe przedstawienie ich losów; jego akcja krąży wokół tematu śmierci.

Za przygotowanie "Tańca Delhi" odpowiadał młody reżyser Waldemar Raźniak (przygotowuje on obecnie w Teatrze Miejskim w Gdyni spektakl na podstawie "Scenariusza na trzech aktorów" Bogusława Schaeffera, którego premiera ma się odbyć w kwietniu), w prezentacji wystąpili zawodowi aktorzy: gwiazdy trójmiejskich scen, czyli Dorota Kolak z Teatru Wybrzeże i Dorota Lulka z Teatru Miejskiego, Agnieszka Wilkosz, Paweł Kacprzycki i Justyna Kacprzycka - absolwenci krakowskiej szkoły teatralnej z 2006 roku - oraz studentka warszawskiej Akademii Teatralnej Weronika Nockowska.

Zgodnie z zapowiedziami to, co w poniedziałek można było zobaczyć w sali Żaka, mocno odbiegało od typowego czytania dramatu. Choć aktorzy czytali tekst z kartek, sporo w ich działaniu było wyreżyserowane; nie tylko intonacja głosu, ale przemieszczenie się po sali do ustawionych w różnych miejscach mikrofonów, czy drobne gesty. Prawie wszystkim kwestiom towarzyszyła muzyka poważna (m.in. Schubert), tłem dla każdej ze scen "Tańca Dalhi" był wyświetlany na ścianie slajd. W efekcie otrzymaliśmy ciekawe parateatralne widowisko, będące czymś dużo więcej, niż tylko prezentacją tekstu.

(...)

Pomiędzy scenami "Tańca Delhi", swój podzielony na części wykład o twórczości Wyrypajewa przedstawiła dr Elżbieta Mikiciuk z Uniwersytetu Gdańskiego. To rozwiązanie nie było zbyt szczęśliwe, w trakcie ponad dwugodzinnego spotkania śledzenie z pełną uwagą dwóch, przeplatających się i bardzo od siebie różnych prezentacji - dramatu i wykładu - okazało się dość trudne. Nowa propozycja Żaka okazała się ciekawym rozwiązaniem dla wielbicieli teatru, którzy - za wyjątkiem Teatru w blokowisku - w poniedziałek nie mają się gdzie wybrać. W trakcie czytania "Tańca Dehli" salę wypełnili po brzegi widzowie. I to, co godne uwagi, w naprawdę różnym wieku.

Cykl "PC Drama" rozpisany został na siedem spotkań, które będą odbywać się w ostatnie poniedziałki miesiąca tego roku (z przerwą czerwiec-wrzesień). Już 29 marca czeka nas prawdziwe wydarzenie: prapremierowe wykonanie w Polsce sztuki "Czekając na Romea" brytyjskiej dramaturg Sarah Grochala. Przy okazji prezentacji, przygotowywanej przez Annę Kerth, odbędzie się spotkanie z autorką dramatu; w próbie czytanej wezmą udział aktorzy warszawskich scen, znani również z kina i telewizji - Roma Gosiorowska, Magdalena Popławska i Michał Żurawski. Wstęp na wszystkie spotkania "PC Dramy" jest bezpłatny.

Całość w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji