Artykuły

Ryszard Baka III

W najbliższy piątek 10 marca teatr Wybrzeże zaprosi na premierowy spektakl Szekspirowskiego "Ryszarda III" w reżyserii Krzysztofa Nazara. Dzień później Teatr Miejski w Gdyni pokaże "Operetką" Witolda Gombrowicza.

Ryszarda III zagra Mirosław Baka - odtwórca tytułowej roli w gdańskim "Hamlecie", również reżyserowanym przez Nazara. - Te postacie to dwa rodzaje zła, dotykającego świat, ale zła zupełnie różnego - tłumaczy reżyser. - Można by je umieścić po przeciwnych stronach, tak jak rysunki na tej samej karcie do gry

Nazar jest także autorem zdominowanej przez biel i czerń scenografii. Światło ma w jego przedstawieniu pełnić rolę podobną do tej, jaką odgrywa w filmowym montażu.

Premierze towarzyszyć będzie promocja książki Andrzeja Żurowskiego "Demon? błazen? cynik?, czyli żywot sceniczny Ryszarda III w teatrze polskim", wydanej nakładem teatru Wybrzeże.

Teatr Miejski w Gdyni w najbliższą sobotę otrzyma imię Witolda Gombrowicza. Rodzicami chrzestnymi zostaną Rita Gombrowicz, żona zmarłego pisarza oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

- Będzie to pierwszy teatr imienia Witolda Gombrowicza na świecie - mówi Julia Wernio, dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 17 złożeniem kwiatów przy tablicy poświęconej Witoldowi Gombrowiczowi, wmurowanej w ubiegłym roku na nabrzeżu Francuskim, skąd wyruszył on w swoją podróż do Argentyny. Godzinę później przy Teatrze Miejskim (ul. Bema 26) fetować się będzie uroczyste nadanie imienia teatrowi.

- Potem zapraszamy na raut i happening na ulicy Bema, gdzie zaaranżowane będzie wnętrze kawiarni Ziemiańska - mówi Julia Wernio.

Zaproszeni goście będą mogli obejrzeć premierę "Operetki", która rozpocznie noc z Gombrowiczem. Zorganizowano także cały cykl spotkań, dyskusji i projekcji poświęconych zmarłemu pisarzowi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji