Artykuły

Polkowice. Uroczyste otwarcie XII Dni Teatru

Kilkanaście spektakli teatrów z różnych miast Polski, koncerty oraz wystawy znalazły się w programie XII Polkowickich Dni Teatru. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Andrzeja Łapickiego. Uroczyste otwarcie w poniedziałek wieczorem.

Jak powiedział Łapicki podczas konferencji prasowej poprzedzającej galę otwarcia, w środowisku teatralnym polkowicka impreza cieszy się dużym uznaniem. - To jest fenomen na skalę Polski, że nieduży ośrodek zafundował sobie tej rangi festiwal. To wyraz dobrej polityki kulturalnej - powiedział aktor.

Łapicki pytany przez dziennikarzy o kondycję współczesnego teatru, podkreślił, że jego zadaniem potrzebne jest przede wszystkim skupienie się na człowieku. - Jest tyle spraw, które trzeba wyjaśnić. Zrozumieć jak człowiek w dzisiejszym świecie ma się obracać, jak żyć - mówił.

Dodał, że najciekawszy jest aktor, który na scenie myśli jak żyć i dzieli się z publicznością swoimi wątpliwościami. "To jest najważniejsze. Nie znoszę zaś roztrząsania problemów polityczno-patriotycznych. To w teatrze jest bez sensu. Martwi mnie przy tym, że zwiędła w teatrze klasyka, przez to, że młodzi twierdzą, że jest nudna i zakurzona" - podsumował Łapicki.

W trakcie XII Polkowickich Dni Teatru swoje spektakle zaprezentują m.in. teatry z Krakowa, Warszawy, Szczecina, Lwowa czy Częstochowy. Przygotowano również specjalne przedstawienia dla dzieci i młodzieży. W ramach imprezy zostaną również otwarte dwie wystawy: "XI Polkowickie Dni Teatru w obiektywie" oraz "Legendy polskie" - wystawa lalek ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilznie.

Odbędą się również przegląd twórczości Andrzeja Łapickiego, warsztaty dla nauczycieli i opiekunów teatralnych oraz koncerty.

Podczas poniedziałkowej gali otwierającej imprezę zostały wręczone teatralne nagrody publiczności - Złote Miedziaki, którymi uhonorowano laureatów zeszłorocznej edycji festiwalu.

Złotego Miedziaka w kategorii najlepsza aktorka otrzymała Maria Seweryn za rolę w spektaklu "Dowód" Teatru Polonia z Warszawy. Nagroda dla najlepszego aktora przypadła Andrzejowi Sewerynowi, również za rolę w spektaklu "Dowód". Za najlepszy spektakl uznano przedstawienie warszawskiego Teatru Powszechnego "Słoneczni chłopcy". Nagroda za najlepszy monodram trafiła do łódzkiego Teatru im. Jaracza za spektakl "Czołem wbijając gwoździe w podłogę", zaś wyróżnienie dla najlepszego reżysera do Adama Opatowicza za przedstawienia: "Sufit Jonasza Kofty, czyli gdzie ta Bohema" oraz "Tuwim Zaczarowany".

Publiczność wskazała również najlepszy spektakl ukazujący problemy współczesności. Tu nagroda przypadła warszawskiemu Teatrowi Wytwórnia za przedstawienie "Zamarznięta". Wyróżniono również Macieja M. Putowskiego - twórcę scenografii do spektaklu "Dowód" oraz Pawła Steczkowskiego za muzykę do spektaklu "Barabasz" Teatru Witkacego z Zakopanego.

Polkowickie Dni Teatru to festiwal przygotowywany corocznie przez Polkowickie Centrum Animacji. To jedno z największych wydarzeń kulturalnych organizowanych w okolicach Polkowic. Co roku gromadzi grupy teatralne z całej Polski. Spektakle odbywają się w szkole oraz w kinie, ponieważ w mieście nie ma budynku teatru. Od siódmej edycji patronat nad imprezą obejmuje znana osobistość teatru. W latach ubiegłych byli to m.in. Jan Englert, Krystyna Janda czy Janusz Gajos.

Festiwal zakończy się pod koniec marca.

Na zdjęciu: Andrzej Łapicki z żoną Kamilą Mścichowską na wystawie fotografii "Andrzej Łapicki w Teatrze Narodowym", otwartej 5 lutego w foyer Teatru Narodowego w Warszawie z okazji 65-lecia pracy artystycznej aktora.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji