Artykuły

100-lecie Teatru Wielkiego

Z okazji swojego 100-lecia Teatr Wielki postanowił obdarować widzów, miłośników i przyjaciół licznymi artystycznymi prezentami kulturalnymi z całej Polski. Prezenty od instytucji kultury dla Teatru Wielkiego będą przybierać bardzo różne formy. Na większość spektakli i koncertów gościnnych, które przyjadą do Poznania z różnych polskich miast, będą dostępne dla widzów niemalże gratisowo, bilety w symbolicznej cenie 1 zł. - informuje Polska Głos Wielkopolski.

Rok 2010 to czas bardzo szczególny - nie tylko dla Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki, ale także dla Poznania i jego mieszkańców. Operowa tradycja stolicy Wielkopolski sięga już równo 100 lat, podczas których poznańska publiczność mogła uczestniczyć i współtworzyć artystyczną ofertę Teatru.

Dziś nadszedł czas na rewanż ze strony poznańskiej Opery. Z okazji swojego 100-lecia Teatr Wielki postanowił obdarować widzów, miłośników i przyjaciół licznymi artystycznymi prezentami kulturalnymi z całej Polski.

Prezenty od instytucji kultury dla Teatru Wielkiego będą przybierać bardzo różne formy. Założeniem Teatru jest, by wydarzenia artystyczne składające się na program obchodów 100-lecia były również prezentem dla widzów Teatru Wielkiego. Dlatego też na większość spektakli i koncertów gościnnych, które przyjadą do Poznania z różnych polskich miast, będą dostępne dla widzów niemalże gratisowo - bilety w symbolicznej cenie 1 zł. Tak będzie w przypadku spektakli Teatru Wielkiego Baletu Narodowego, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Opery Bałtyckiej, Opery na Zamku, Opery Śląskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej i wielu innych teatrów.

Prezentem może być także praca realizatora lub artysty, który zdecydował się wykonać ją na rzecz Teatru Wielkiego bezpłatnie. Taka sytuacja miała już miejsce 20 stycznia i dotyczyła jubileuszowego spektaklu Jeziora łabędziego Piotra Czajkowskiego, w którym pani prof. Ewa Wycichowska podarowała Teatrowi Wielkiemu na nowo opracowaną choreografię i plastykę całego widowiska.

Kolejnym rodzajem prezentu jest zaproszenie zespołu Teatru Wielkiego do udziału w produkcji innej instytucji. Takie prezenty Teatr otrzyma choćby od Teatru Polskiego, który w swoim spektaklu "Amadeusz" wykorzysta zespół orkiestry Teatru Wielkiego, a także od Filharmonii Poznańskiej, która podczas X Dni Verdiego w listopadzie 2010 roku wykona w swojej siedzibie koncertową wersję opery "Joanna d'Arc" Giuseppe Verdiego z udziałem chóru Teatru Wielkiego. Prezent od Teatru Muzycznego w Poznaniu polegać będzie natomiast na wymianie śpiewaków w spektaklach "Skrzypka na dachu" -soliści Teatru Muzycznego wystąpią w Teatrze Wielkim i odwrotnie.

Teatr otrzyma również liczne prezenty rzeczowe, które dodatkowo uświetnią ten wyjątkowy jubileusz. Dla przykładu Morski Studio Graficzne podarowało Teatrowi plakat obchodów 100-lecia z efektownym Pegazem, Lions Club Poznań Rotunda ufunduje tablicę zdobiącą wejście do nowej Sali im. Wojciecha Drabo-wicza, natomiast wybitny kompozytor Jan A. P. Kaczmarek skomponuje nowy gong teatralny, który miejmy nadzieję, będzie towarzyszył spektaklom Teatru Wielkiego przez kolejne 100 lat twórczego istnienia.

Każdorazowo w bilety na wydarzenia związane z obchodami 100-lecia będzie można zaopatrzyć się na dwa tygodnie przed spektaklem bądź koncertem (licząc łącznie z dniem, w którym będzie on miał miejsce).

Dokładnie 30 września 1910 r., pod dyrekcją Franza Gottscheida, działalność Teatru została zainaugurowana spektaklem Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wyśmienitą ramę, będącą uwieńczeniem wielkości 100-letniej tradycji Teatru, stanowić będzie największa z atrakcji jaką Teatr przygotował dla swojej publiczności - wrześniowy występ gościnny Staatsoper z Berlina która wystawi właśnie "Czarodziejski flet".

Patronat honorowy nad całością obchodów 100-lecia Teatru Wielkiego objął Marek Wożniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Niech ta forma obchodów jubileuszu będzie gwarancją tego, że świętuje nie tylko Teatr, ale także ludzie Teatru, którymi czuć mogą się wszyscy poznaniacy, których do wzięcia udziału w obchodach 100-lecia Teatr z przyjemnością zaprasza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji