Artykuły

Poznań. Setna premiera cyklu Verba Sacra

14 lutego 2010 roku w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu odbędzie się setna premiera Verba Sacra.

Od pierwszej, z udziałem Gustawa Holoubka, minęło 10 lat. W roku 2000 postanowiliśmy uczcić Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa dwunastoma publicznymi czytaniami Pisma Świętego w wykonaniu najwybitniejszych polskich aktorów. W grudniu 2000 roku rzecz miała się zakończyć, ale stało się inaczej. Ludzie zażądali kontynuacji przedsięwzięcia i tak doczekaliśmy się setnej premiery.

Przedsięwzięcie okazało się niezwykle dynamiczne i rozwojowe. Oprócz podstawowego cyklu Modlitwy Katedr Polskich powstał nowy - Wielka Klasyka, poświęcony arcydziełom literatury polskiej i światowej. Od 2001 roku realizowany jest Festiwal Sztuki Słowa, jedyny tego typu nie tylko w Europie, ale i na świecie. W roku 2005 zorganizowaliśmy pierwszy polski Maraton Biblijny, w którym przez 6 dni i nocy ludzie przeczytali w całości Pismo Święte.

W tym samym roku Wielka Gala Papieska w hali MTP z udziałem 2000 widzów. W 2007 roku w Gdańsku realizacja czytania całego Pana Tadeusza przez Andrzeja Seweryna. Prezentacje VERBA SACRA gościły również w katedrach i kościołach. Bielska-Białej, Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Katowic, Krakowa, Legnicy, Lublina, Pelplina, Radomia, Tarnowa, Torunia, Warszawy, Wejherowa, Wrocławia. Od roku 2004 wielką popularnością cieszy się Biblia Kaszubska w Wejherowie czytana co roku przez tę samą aktorkę Danutę Stenkę. Autorem przekładu jest poznański franciszkanin o. Adam Sikora. W dorobku VERBA SACRA mamy już przekład 4 ewangelii na język kaszubski, 3 przekłady Starego Testamentu i 2 opracowania tekstów staropolskich - Pacierz staropolski i Najstarsze kazania polskie. W styczniu 2009 roku rozpoczęliśmy wydawanie serii płytowej Złota Kolekcja VERBA SACRA w ramach której ukazały się: Księga Koheleta i Pieśń nad Pieśniami - Gustaw Holoubek, Księga Mądrości - Halina Łabonarska, Księga Rodzaju - Krzysztof Kolberger, Bogurodzica albo Pacierz Staropolski - Anna Seniuk, Listy św. Pawła - Maja Komorowska. Od 2001 roku promujemy wśród aktorów piękno słowa poprzez Konkurs na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego, któremu patronuje twórca Teatru Rapsodycznego Mieczysław Kotlarczyk.

Można było z okazji 100 - j premiery przygotować wielki show z udziałem ponad 60 aktorów - znanych gwiazd filmu, teatru i telewizji, którzy wystąpili w projekcie VERBA SACRA. Ale zrezygnowaliśmy z tego, bo ta premiera zachęca do poszukiwania nowej formy, formy medytacji. Tym razem naszymi przewodnikami nie będą aktorzy, ale klerycy - przyszli kapłani i, parafrazując Romana Brandstaettera, "artyści wiary". Do czytania wybraliśmy najstarsze modlitwy chrześcijan, takie jak Ojcze nasz. Najstarszy tekst eucharystyczny, który usłyszymy, pochodzi z Didache - Nauka dwunastu apostołów. Inne fragmenty modlitw pochodzą z podręcznika liturgicznego - Euchologionu, związanego z osobą Serapiona z Thumis. się ku źródłu Kościoła. Starożytne teksty usłyszymy w językach: aramejskim, greckim, hebrajskim, łacińskim i polskim. Wyboru tekstów dokonał znany polski liturgista ks. prof. dr hab. Bogusław Nadolski z Towarzystwa Chrystusowego. W swoim komentarzu pisze m.in.: Modlitwa wyznawców miała formę spontaniczną. Miejscem modlitwy spontanicznej były agapy - braterskie posiłki (określenie od połowy II wieku) chrześcijan korzystających z opieki, posiłek początkowo związany ze sprawowaniem Eucharystii, następnie oddzielony od niej. We wspólnotach judeochrześcijańskich termin ten

(w liczbie pojedynczej) oznaczał posiłek spożywany wspólnie na znak życzliwości oraz jako wyraz troski o potrzebujących. W tych wspólnotach przez pewien czas Eucharystia była związana z takimi ucztami. Z Tradycji Apostolskiej (25-29) dowiadujemy się, że agapy miały "oprawę" liturgiczną: zapalanie światła i dziękczynienie za światło - Lucernarium, śpiew psalmu allelujatycznego, błogosławienie kielicha, chleba, który rozdawano, jako eulogie, chleb egzorcyzmu dla katechumenów, posiłek z przemową biskupa. Współcześnie jesteśmy świadkami odżywania organizowania agap. Specyfiką dzisiejszego spotkania jest recytowanie wielu tekstów w ich oryginalnym języku. Być może usłyszymy je po raz pierwszy, co pomnaża nasze doświadczenie modlitwy jako spotkania z Bogiem. Na obraz modlitw pierwszych chrześcijan składała się także modlitwa ciała, więc czynienie znaku krzyża, do wykonywania go bardzo często zachęcał Tertulian, przyklękanie, zwrot ku wschodowi, skąd powróci Pan, charakterystyczne wyciągnięcie rąk, zachowywane do dziś w liturgii, a także praktykowany przez niektóre ruchy religijne - gest oranta/orantki, modlitwa dłoni. W stosunku do Boga nie ma gestów "samych dla siebie". Są one zawsze uzewnętrznieniem, manifestacją wewnętrznych doświadczeń.

Oprawę muzyczną przygotował ks. dr Mariusz Białkowski. Program zawiera:

HYMN O pogodna światłości

ANTYFONA I wzniósł się dym kadzideł z Psalmem 141

Kyrie z Kyriale Simplex

Pater noster C z Graduale Romanum

Ojcze nasz ton z Mszału Rzymskiego

Sanctus z Kyriale Simplex

Święty oprac. Ks. K. Mrowiec

Gloria XV z Graduale Romanum

Chwała na wysokości Bogu oprac. ks. I. Pawlak

Utwory pochodzą z tradycji śpiewu gregoriańskiego oraz opracowań polskich tekstów liturgicznych polskich kompozytorów. Liturgia pierwszych chrześcijan powszechnie używała zwroty melodyczne, które później dały podstawę rozwojowi repertuaru najpierw starorzymskiego, a potem gregoriańskiego. Przedstawione utwory chorałowe należą do najstarszych kompozycji i stanowią zasadniczo części stałe Mszy św.

Szczególnym znakiem 100. premiery będzie światło specjalnie na tę okazję przygotowanego dziękczynnego paschału /120 cm wysokości/, który zapalimy wraz z lampkami, oraz symboliczny chleb rozdany na zakończenie medytacji.

*

100-a premiera VERBA SACRA

NAJSTARSZE MODLITWY CHRZEŚCIJAN

medytacja w językach: aramejskim, greckim, łacińskim i polskim

Komentarz i wybór tekstów: ks. prof. dr hab. Bogusław Nadolski TChr

wykonanie: Inclina aurem Schola Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu

Opracowanie i przygotowanie muzyczne: ks. dr Mariusz Białkowski

Konsultacja językowa: mgr Anna Strzelecka

Bazylika Archikatedralna w Poznaniu

Niedziela 14 lutego 2010 roku godz. 17:00 wstęp wolny

www.verbasacra.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji