Artykuły

Lublin. Jubileusz kwartalnika "Kresy"

"Kresy" obchodzą dwudziestolecie. Właśnie ukazał się 80 numer wydawanego w Lublinie kwartalnika kierowanego przez Arkadiusza Bagłajewskiego.

Myślenie niejubileuszowe - to nazwa spotkania, na które redakcja "Kresów" zaprasza 10 lutego, w środę o godz. 19 do Warsztatów Kultury przy ul. Popiełuszki 5. W programie m. in. rozmowa Agaty Koss z redaktorami pisma, film dokumentalny Tadeusza Żukowskiego "Nowe Kresy?", prezentacja poezji i prozy autorów "Kresów" - "Pokoleniowe rozrachunki z dwudziestoleciem?"

Kwartalnik literacki "Kresy" został założony w 1989 roku w środowisku młodych podówczas pracowników polonistyki UMCS, z czasem dołączyli pracownicy i absolwenci polonistyki i historii sztuki KUL. Podkreśla się, że od początku w doborze autorów i tematów zaznaczyła się charakterystyczna dla "Kresów" wielopokoleniowość i swoista równowaga między uznanymi już zjawiskami literackimi a propozycjami nowymi. Z okazji jubileuszu "Kresy" przypominają, że kiedy w 1990 roku ukazywał się przygotowany już jesienią 1989 roku pierwszy numer pisma, "najważniejsza wydawała się kresowość rozumiana jako przenikanie kultur, zainteresowanie kulturami ościennymi, "miejsce otwarcia" na wartości trwałe, oparte na poszanowaniu innych racji, dalej - jako istotny składnik kultury emigracyjnej, którą postanowiono w szeroki sposób wprowadzać w obręb współczesności, przywracając zjawiska nieznane i zapomniane. "Kresowość" była definiowana jako postawa diagnostyczna, wyrastająca z doświadczania końca pewnej epoki, kryzysu, wyeksploatowania wielu wzorców kulturowych i literackich będących zarazem - jak pisaliśmy - pomostem do innych czasów i do innych, być może nowych, wzorów. Ważne było, jak czytamy w zakończeniu odredakcyjnego wystąpienia, szukanie wartości i punktów stałych w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości."

W piśmie drukowano autorów starszego pokolenia, takich jak Wacław Iwaniuk, Gustaw Herling- Grudziński, Tadeusz Różewicz, Julia Hartwig, Artur Międzyrzecki, Zbigniew Herbert, Jerzy Ficowski, Wiktor Woroszylski, Andrzej Braun, Józef Hen, a na drugim biegunie - podkreślają "Kresy" - debiutanci bądź twórcy szukający swojego miejsca na scenie literackiej.

Redaktorem naczelnym do 1995 roku był Grzegorz Filip, od 1995 Arkadiusz Bagłajewski. W skład redakcji wchodzą: Dariusz Jóźwik, Andrzej Niewiadomski, Piotr Kosiewski, Andrzej Woytowicz. Przez wiele lat pismo redagowały Agata Koss i Magdalena Ujma, a w latach 1997 do śmierci w 2007 Jakub Szczuka.

Jubileuszowy, czyli 80 numer przynosi utwory autorów związanych z "Kresami" (Arkadiusz Bagłajewski, Andrzej Niewiadomski, Zbigniew Dmitroca, Grzegorz Filip, Magdalena Ujma, Magdalena Jankowska) a także próbę bilansu literatury i sztuki lat 1989-2009.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji