Artykuły

Warszawa. Premiera monodramu o gettcie

Premiera monodramu teatralnego "I więcej nic nie pamiętam", który jest adaptacją pamiętnika lekarki z warszawskiego getta Adiny Blady-Szwajger, odbędzie się w czwartek w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Fragmenty przedstawienia, realizowanego przez Teatr na Woli, pokazano dziś dziennikarzom.

Adina Blady-Szwajger - po mężu Świdowska (1917-1993) - była lekarzem pediatrą żydowskiego pochodzenia, łączniczką ŻOB po stronie aryjskiej, uczestniczką Powstania Warszawskiego. W 1934 roku rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Na przełomie lat 1939/40 miała je ukończyć, jednak wybuch II wojny światowej przeszkodził jej w tym.

11 marca 1940 roku roku rozpoczęła pracę w szpitalu Dziecięcym Bersonów i Baumanów. Od stycznia 1943 - opiekowała się małymi pacjentami w skrajnie ciężkich warunkach, bez lekarstw, jedzenia i środków czystości. Na wieść, że do szpitala lada moment wejdą Niemcy, w sierpniu 1942 roku podała dzieciom śmiertelną dawkę morfiny, chcąc uchronić je od okrucieństwa gestapo. Pamiętnik opisujący wojenne doświadczenia Adina Blady-Szwajger spisała pod koniec lat 70., namówiona przez Marka Edelmana. W 2010 roku wyszło wznowienie pamiętnika "I więcej nic nie pamiętam".

Adinę Blady-Szwajger zagra w spektaklu jej córka, aktorka Alina Świdowska, która wojenną historię matki poznała dopiero z opublikowanych wspomnień.

- Mama zawsze dla mnie była opoką, zawsze była wszechmocna, nigdy nie było sprawy, której nie mogłaby załatwić - wspominała dziś Świdowska. Tym większym zaskoczeniem było dla niej - jak mówiła - przeczytanie wspomnień matki, w których przyznawała się do lęku i słabości.

Kiedy Adina Blady-Szwajger poważnie rozchorowała się na serce, leczył ją Marek Edeleman. - Gdyby nie to, prawdopodobnie dużo wcześniej by odeszła. Chyba też po którejś rozmowie z Markiem doszła do wniosku, że musi to z siebie wyrzucić i napisała książkę - wspominała Świdowska.

Aktorka podkreśliła, że podczas grania monodramu o swej matce, najtrudniejsza dla niej jest walka z emocjami. - Kiedy wchodzę w rzeczywistość tego monodramu i w ten tekst, to znowu jestem dzieckiem mojej mamy. Czuję te same do niej pretensje, tą samą miłość, ból, straszliwy żal - opowiadała Świdowska.

Reżyserem spektaklu jest Piotr Jędrzejas, który podkreślał, że w jego spektaklu nakładają się obie historie - córki i matki. - Mówiąc szczerze, właśnie relacja matka-córka mnie najbardziej interesuje, to, że tekst Adiny Blady-Szwajger mówi jej córka. Przecież ten tekst mogłaby zagrać inna aktorka, ale dla mnie to niebywałe, że mogę o to poprosić właśnie córkę, zarazem aktorkę. Taki kontekst jest w teatrze właściwie niespotykany - uznał Jędrzejas.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji