Artykuły

Warszawa. Marian Grześczak nie żyje

Wczoraj wieczorem zmarł w Warszawie po długiej chorobie Marian Greśczak, poeta, prozaik, tłumacz, autor słuchowisk radiowych, krytyk literacki i dyplomata. 22 marca ukończyłby 76 lat.

Urodził się w Nochowie koło Śremu. Studiował polonistykę i bohemistykę na UAM. Razem z Ryszardem Daneckim był współzałożycielem poznańskiej grupy literackiej "Wierzbak". Był również jednym z kierowników artystycznych klubu "Od Nowa". Pracował w poznańskich redakcjach w "Wybojach" i w "Tygodniku Zachodnim".

Po wyjeździe do stolicy współredagował "Tygodnik Kulturalny", "Poezję" ,"Scenę" i do ostatnich chwil życia "Twórczość". Przewodniczył Komisji Zagranicznej Związku Literatów Polskich, a w latach 1996-99 prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był również członkiem Pen Clubu i Polskiej Akademii Olimpijskiej. W latach 1990-96 był kolejno konsulem w Czechosłowacji i radcą ambasady w Republice Słowacji oraz dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie.

Marian Grześczak był autorem wielu tomików wierszy. Opublikowane w 1960 roku "Lumpenezje" uznano za debiut roku. Jego "Opowiadanie Kasperka" otrzymało w 1986 I nagrodę na światowym konkursie na opowiadanie dla dzieci w Arnsberg w Niemczech. Głośnym echem odbiła się opowiadająca o Poznańskim Czerwcu powieść "Odeseja, odyseja".

Twórczość Mariana Grześczaka uhonorowano licznymi krajowymi i międzynarodowymi nagrodami. W roku 1999 za całokształt dokonań literackich otrzymał nagrodę ministra kultury, a z okazji Igrzysk Olimpijskich w roku 2004 otrzymał Złoty Wawrzyn Olimpijski za tom "Atena otrząsa oliwki"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji