Artykuły

Warszawa. Monodram "I więcej nic nie pamiętam" w ŻIH

Według reżysera ta historia wciąż nas dotyczy. Adaptacja wstrząsającego pamiętnika lekarki z warszawskiego getta, Adiny Blady-Szwajger, bliskiej współpracownicy Marka Edelmana, przed którą los stawia nadludzkie zadanie.

Oto, kiedy Niemcy wkraczają do szpitala, w którym pracuje, jedna z dziewczynek pyta: - Czy będzie pani z nami do końca? - Chce być. Podaje dzieciom śmiertelną dawkę morfiny, po której spokój nie zasypiają unikając okrucieństwa SS-manów.

Adinę Blady-Szwajger gra jej córka, aktorka Alina Świdowska, która historię matki poznała z opublikowanego pamiętnika Adina Blady-Szwajger nie opowiadała nigdy swojej wojennej przeszłości. - Przed śmiercią, choć była sprawna intelektualnie, jakby się wycofała, jakby uciekła w siebie, w przeszłość, nie umiała już być tutaj, ja już wiedziałam, że ona coraz więcej czasu jest Tam, po Tamtej stronie, z dziećmi, którym obiecała, że będzie z nimi do końca Przed śmiercią więcej była z nimi, niż z nami - wspomina Alina Świdowska.

"I więcej nic nie pamiętam" to zarówno opowieść o Adinie Blady-Szwajger, jak i o jej córce, która próbuje zrozumieć, co stało się w tamtych okrutnych dniach.

Adina Blady-Szwajger I więcej nic nie pamiętam

Adaptacja: Alina Świdowska i Piotr Jędrzejasz Reżyseria: Piotr Jędrzejas. Wykonanie: Alina Świdowska Premiera: 4 lutego 2010 r. Teatr na Woli (spektakl grany w Żydowskim Instytucie Historycznym).

Piotr Jędrzejas, aktor i reżyser, absolwent Wydziały Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi oraz Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST, w roku 2003 stypendysta Institut del Teatrów Barcelonie.

Adina Irena Blady-Szwajger, po mężu Świdowska (ur. 21 marca 1917 w Warszawie, zm. 19 listopada 1993 w Warszawie) - lekarz pediatra, autorka wspomnień o szpitalu im. Bersonów i Baumanów w getcie warszawskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji