Artykuły

Awans

Idea szlachetna, temat współ­czesny, oparty o rzeczywiste rea­lia, postacie bohaterów ciekawie zróżnicowane - czegóż więcej trzeba? Ba, dobry spektakl, czy prawdziwie pasjonujący scenariusz telewizyjny musi posiadać jeszcze "coś", musi, a właściwie powinien mieć zwartą, przejrzystą konstrukcję dramaturgiczną. Edmund Niziurski przedstawił w swoim "Awansie" rodzaj telewizyjnego reportażu. Taki gatunek jest też potrzebny, nawet wtedy, gdy prze­chodzi pewną sceniczną parafrazę. Tutaj rolę bohaterów z tzw. nie najlepszą przeszłością - grali zna­ni aktorzy scen warszawskich, oni też prezentowali konflikty współ­czesności zrodzone w warunkach dość szczególnych, na budowie kopalni miedzi. Tam, gdzie tych ludzi przygarnięto po prostu dla­tego, że istniał brak rąk do pracy i tam, gdzie nie każdy mógł i dawał sobie z nimi radę.

Scenariusz telewizyjny Edmunda Niziurskiego odkrywa (jeszcze raz!) te paradoksy, które niesie życie - ci ludzie z marginesu polubili swoją nową pracę, nie chcą, a nawet już nie potrafią się z nią rozstać, co nie znaczy wcale, że na co dzień są "grzecz­ni", czy "układni". Musi zaistnieć taki szczególny moment, gdy poznają wartość tej właśnie pracy, poczucie przynależności do okre­ślonej grupy. Finał scenariusza, choć nieco mglisty, starał się udokumentować tę prawdę.

W spektaklu wystąpili i to z po­wodzeniem: J. NOWAK, L. PIETRASZKIEWICZ, L. PAK, T. JANCZARSKI, R. KŁOSOWSKI, E. POKAS, J. TUREK, T. LIPOW­SKA i Z. KĘSTOWICZ. Reżyseria ANDRZEJA TRZOSA-RASTAWIECKIEGO. Najwięcej zastrzeżeń wzbudzić mogła scenografia MA­RIUSZA CHWEDCZUKA, która miała pokazać konkretne wnętrza, podkreślić trud egzystencji w nie­łatwych warunkach - tymczasem, zupełnie niepotrzebnie rysując drugie tło, wprowadzała nas w inny nastrój i po prostu myliła. Wydaje się, że takie właśnie po­zycje, jak "Awans" dopominają się również od scenografii - ko­niecznej prostoty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji