Artykuły

Ranking aktorów trójmiejskich

I ranking aktorów Wielkiego Miasta jest oczywiście przedsięwzięciem subiektywnym, ale staraliśmy się zastosować kryteria, które pozwoliłyby na uzyskanie pewnego porządku. Większość wybranych do rankingu aktorów to odtwórcy przede wszystkim głównych lub zapamiętanych przez nas ról w spektaklach, które miały premiery w poprzednim roku. Braliśmy także pod uwagę role filmowe, szczególnie, gdy były główne lub nagrodzone - piszą Katarzyna Wysocka i Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej online.

Stosowne podsumowania teatralne dokonywane są najczęściej po zakończonym tzw. sezonie teatralnym, lecz nie tylko już nasze teatry działają przez cały rok, tak więc coraz bardziej uzasadnionym podsumowaniem jest ogląd od stycznia do grudnia.

I ranking aktorów Wielkiego Miasta jest oczywiście przedsięwzięciem subiektywnym, ale staraliśmy się zastosować kryteria, które pozwoliłyby na uzyskanie pewnego porządku. Większość wybranych do rankingu aktorów to odtwórcy przede wszystkim głównych lub zapamiętanych przez nas ról w spektaklach, które miały premiery w poprzednim roku. Braliśmy także pod uwagę role filmowe, szczególnie, gdy były główne lub nagrodzone. W pierwszym zestawieniu uwzględniliśmy tylko aktorów naszych trzech, głównych scen. Następne zestawienie chcemy rozszerzyć o artystów realizujących się poza głównym nurtem. Zapraszamy do lektury, dyskusji i krytyki.

***

Mirosław Baka, Teatr Wybrzeże, Gdańsk (Schody w dół)

Można powiedzieć: bohater czasów zapomnianych. Dramatycznie przystanął w miejscu, chociaż postać Superiusza w "Pieszo" pozwoliła mu na zabawę tekstem Mrożka. Widać doświadczenie zawodowe, ale również brak ambicji.

Role filmowe:

2009: Tancerze jako Bernard Kruk, 2009: Fala zbrodni (wersja kinowa) jako Igor Szajbiński, 2009: Balladyna (The Bait) jako Kirk.

***

Beata Buczek-Żarnecka, Teatr Miejski, Gdynia (Schody w dół)

Nie wykorzystała szansy w "Tramwaju zwanym pożądaniem": jej Blanche, choć fizycznie prezentuje się rewelacyjnie, nie przekonuje. Aktorka elegancka, ale jej aktorstwo jest zbyt bezpieczne, kontrolowane, by nie rzecz - niedzisiejsze. Niezbędne przełamanie - niekoniecznie jak w roli kobiety-małpy w Woyzecku. Jeśli nie nastąpi jakaś zmiana, tej ciekawej aktorce grozi przykre skojarzenie - do historii może przejść jako reklamowa statua. Już 29 stycznia szansa na odwrócenie: "Kostka smalcu z bakaliami" Ingmara Villqista w reżyserii autora.

Role filmowe:

2009 - M JAK MIŁOŚĆ Obsada aktorska (Bożena Chojnacka, matka Majki), 1997-2009 - KLAN Obsada aktorska (Marta Kalinowska, dawna koleżanka Rysia z podstawówki, kierownik produkcji filmu a później producentka programów w Telewizji "Relax").

***

Piotr Domalewski, Teatr Wybrzeże, Gdańsk (Schody w górę)

Stworzył przejmującą kreację Martina von Essenbecka w "Zmierzchu bogów", obnażając swoje słabości, które w wymiarze totalitarnego spustoszenia przeobraziły się w bezduszność sadysty. W "Pieszo" uchronił postać syna przed jednoznaczną interpretacją, prowadząc kreację ku nadziei istnienia. Zagrał też w "Ewangelii" Szymona Kaczmarka w stołecznym Teatrze Dramatycznym. Wrażliwy i otwarty, z bezcenną współcześnie delikatnością.

Role filmowe:

2009 -Barwy szczęścia /rola Szymona - młody stażysta z oddziału położnictwa/

***

Grzegorz Falkowski, Teatr Wybrzeże, Gdańsk (Schody w górę)

Znakomita rola Aschenbacha w "Zmierzchu bogów", pełna dramatyzmu, cieni, wodzenia naiwnych za nos. Dzięki wyśmienitym warunkom głosowym, każdej ze swoich postaci dodaje wyrazistości i lekkiej tajemniczości. Kreacją w "Pieszo" pokazał, że łatwo wchodzi w role charakterystyczne, choć dobranymi gestami nie pozwala się do końca zaszufladkować.

Role filmowe:

2009 - WSZYSTKIE MAŁE KŁAMSTWA ANNY Obsada aktorska (Tomasz)

***

Renia Gosławska, Teatr Muzyczny, Gdynia (Schody w górę)

Powróciła z dalekiej podróży. Jej niecodzienne możliwości aktorskie wykazały dwie, jakże odległe od siebie, realizacje: "zielony spektakl" "Kiss Me Kate" ( m.in. rewelacyjna parodia Agnieszki Chylińskiej) i dydaktyczna wprawka dla szkół pt. "Majowe konwalie" ( bardzo wiarygodna, współczesna dziewczyna). Aż się prosi, by częściej pojawiała się w teatrze dramatycznym, a pewnie i na scenie rockowej by sobie poradziła. Póki co świetnie rozwija się jej kariera na muzycznej scenie: będzie Izabelą Łęcką w "Lalce" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

***

Stefan Iżyłowski, Teatr Miejski, Gdynia (Mistrzostwo)

Choć przeszedł na emeryturę, rolą Józefa K. w "Procesie" pokazał mistrzowską klasę; znakomicie wchodził w niuanse tekstu i postaci, wyśmienicie dopracował gesty, przejmująco konsekwentnie poprowadził postać, wzbudzając poruszenie i zdziwienie. Wiek aktora dodał Józefowi K. głębi i niezapomnianego, egzystencjalnego poczucia chwili. Nic nie zapowiadało tak udanego "zejścia ze sceny".

***

Marek Kaliszuk, Teatr Muzyczny, Gdynia (Nadzieja)

Aktor o tak świetnych, ale i ograniczających warunkach fizycznych, musi mieć dystans do swego emploi. Kaliszuk ma - niewielka, ale smakowita rola "nie tylko" szofera w "My Fair Lady" pokazała, że potrafi grać w dyskursie ze swoim wizerunkiem. To daje nadzieję na niebanalny rozwój kariery naszego czołowego amanta.

Role filmowe:

2009 - Klan (serial telewizyjny) (detektyw podający się za Tomasza Wencla)

***

Dorota Kolak, Teatr Wybrzeże, Gdańsk (Mistrzostwo)

2010 - LĘK WYSOKOŚCI Obsada aktorska, 2009 - JESTEM TWÓJ Obsada aktorska (Irena), 2009 - BARWY SZCZĘŚCIA Obsada aktorska (Anna Marczak, matka Julii).

***

Krzysztof Matuszewski, Teatr Wybrzeże, Gdańsk (Schody w górę)

Zagrał w najlepszych, gdańskich przedstawieniach sezonu : "Zwodnicy" i "Zmierzchu bogów" ( świetny Konstantin von Essebeck ). Wspomógł swym doświadczeniem zdarzenie dydaktyczne "Majowe konwalie". Aktor, którego można słuchać bez końca...

Role filmowe:

2009 - IZBA PRZYJĘĆ (384) w NA DOBRE I NA ZŁE Obsada aktorska (taksówkarz).

***

Piotr Michalski, Teatr Miejski, Gdynia (Poczekalnia)

Dokonał przekroczenia w "Urodzinach Stanleya" i dał się zapamiętać w "Procesie". Aktor-zagadka: potrafi we fragmentach ról zbliżyć się do mistrzostwa, ale braknie wciąż tego "czegoś", decydującego. Zaskakuje brak propozycji filmowych - czyżby słaby agent ? Ma wszelkie dane, by być w innym miejscu kariery. Może tak się stanie po roli w "Kamieniach w kieszeni" w reżyserii Zbigniewa Brzozy ?

Role filmowe

2009 - NIEZNAJOMY (1) w NAZNACZONY Obsada aktorska (ratownik), 2009 - LEGIONISTA (388) w NA DOBRE I NA ZŁE Obsada aktorska (policjant), 2009 - MIASTO Z MORZA Obsada aktorska (policjant)

***

Rafał Ostrowski, Teatr Muzyczny, Gdynia (Schody w górę)

Brawurowe wykonanie po raz ostatni ról Billy'ego Flynna w spektaklu "Chicago" i Petrucchia w "Kiss Me Kate" wprawdzie nie dziwi, bo znamy Ostrowskiego z tych wykonań już od lat, ale pokazuje, że aktor znajduje się w szczytowej formie. Dorzucić tytułową rolę w "Tajemniczym Mr. Love" i mamy czołowego, obok Szyca, aktora sceny muzycznej. Oczywiście wygrał casting do roli Wokulskiego w "Lalce" Kościelniaka wg Prusa.

Nagroda za rolę Billy'ego Flynna w spektaklu "Chicago" na II Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni.

Role filmowe:

2008-2009 - BRZYDULA Obsada aktorska (ochroniarz).

***

Karolina Piechota, Teatr Wybrzeże, Gdańsk (Schody w górę)

Rolą w "Zwodnicy" zyskała sobie spore grono fanów obu płci. Desperackie działania Beatrycze wiodące do morderstwa, poprzez znakomite prowadzenie postaci, nie pozwalają jednoznaczne odrzucić moralności bohaterki. Mimo namacalnego fatalizmu w sztuce, Piechota znakomicie obroniła bohaterkę własną energią i lekkością.

Nagrody: w miesięczniku "Teatr", w kategorii "najciekawszy debiut" w 2009, najlepsza aktorka na 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze (za rolę w "Drzazgach").

Role filmowe:

2009 - POZA GRĄ (23) w OJCIEC MATEUSZ Obsada aktorska (Ela Rozwałka), 2009 - HUŚTAWKA Obsada aktorska (Basia).

***

Dariusz Siastacz, Teatr Miejski, Gdynia (Poczekalnia)

Nie udźwignął Woyzecka i miał kłopoty w "Stołówce", ale dał się zauważyć w "Procesie", szczególnie tym na plaży. Szuka nowych miejsc i wyzwań : wyreżyserował spektakl dydaktyczny "Majowe konwalie", przypomniał "Ballady ofiar" wg Nicka Cave'a. Teraz reżyseruje film offowy, który być może zobaczymy na festiwalu w Gdyni. Aktor dysponujący rewelacyjnym głosem wciąż czeka na wyzwanie, które będzie na tyle duże, że wyniesie go do klasy ogólnopolskiej. Czy będzie to najbliższa rola w "Fantazym" w reżyserii Piotra Cieplaka ?

Role filmowe:

2009 - WSZYSTKO CO KOCHAM Obsada aktorska (oficer), 2009 - NIEZNAJOMY (1) w NAZNACZONY Obsada aktorska (mężczyzna),2009 - MIASTO Z MORZA Obsada aktorska.

***

Bernard Szyc, Teatr Muzyczny, Gdynia (Mistrzostwo)

Bezapelacyjnie największa osobowość sceniczna na trójmiejskich scenach. Wulkan energii i pomysłów, z rozmachem, bez ograniczeń i kompleksów szarżuje po scenie; ze smakiem bawi się i kokietuje widza, umiejętnie prowadzi partnera na scenie, dba o szczegóły. W "My Fair Lady" Korwina zachwyca sprawnością, choreografią i wyznaniem: carpe diem, nie masz nic do stracenia, więc pokaż najlepsze, oderwij się i płyń.

***

Tomasz Więcek, Teatr Muzyczny, Gdynia (Schody w dół)

Wyraźnie przegrał w "My Fair Lady" z Markiem Richterem. Kariera jednego z najwybitniejszych solistów Muzycznego w odwrocie ? Niewiele jest premier w Muzycznym, może warto poszukać nowych wyzwań ?

Role filmowe:

2008-2009 - OJCIEC MATEUSZ Obsada aktorska (policjant Ludwik) 2010 - CZARNY CZWARTEK Obsada aktorska.

***

Krystian Wieczorek, Teatr Wybrzeże, Gdańsk (Schody w górę)

Zdecydowanie aktor naładowany testosteronem i "prądem". Lubi dobrze się bawić na scenie i wchodzić w żywe interakcje z partnerami. Obsadzany w rolach diabła ("Zwodnica") czy draba ("Pieszo") może stać się aktorem zaszufladkowanym, a szkoda, ponieważ dobrze reżysersko prowadzony, zaskakuje pozytywnie.

Role filmowe:

2009 - NIEZNAJOMY (1) w NAZNACZONY Obsada aktorska (oficer), 2009 - MIASTO Z MORZA Obsada aktorska, 2009 - 652, 656, 658, 661, 663, 665, 668, 669, 670, 672, 673, 679, 683, 684, 686, 688, 689, 690, 691, 693, 694, 696, 697, 698, 700, 701, 704, 705, 707, 708, 710 w M JAK MIŁOŚĆ Obsada aktorska (mecenas Andrzej Budzyński), 2009 - 11, 12, 13 w DOM NAD ROZLEWISKIEM Obsada aktorska (Sławek Maj), 2009 - NA SERBII (15), OFICER Z BERLINA (16), SERWUS, PANOWIE (17), MOCNE PAPIERY (18), WOJNA I MIŁOŚĆ (19), ŚLAD NA FOTOGRAFII (20), GRUPA RAINERA (21), STRZAŁY NA PAWIAKU (22), NIEMIECKA RULETKA (23), PRZERWANA DEPESZA (24), UCIECZKA Z CZARNEJ PRALNI (25), REICHSBANK (26) w CZAS HONORU Obsada aktorska (major Martin Halbe).

***

Grzegorz Wolf, Teatr Miejski, Gdynia (Schody w górę)

Jeden ze zwycięzców roku. Zagranie głównej roli w kinowym filmie Feliksa Falka pt. "Enen" jest jednym z większych, "naszych" sukcesów filmowych ostatnich lat. Wykazał się determinacją, której, być może, brakuje jego pokoleniowym kolegom z zespołu. Bardzo dobry w "Urodzinach Stanleya", bez przekonania w "Procesie". Czy pójdzie za ciosem ? Pierwsza odpowiedź już w lutym, w "Kamieniach w kieszeni".

Role filmowe:

2010 - CZARNY CZWARTEK Obsada aktorska, 2009 - 1366, 1367 w PLEBANIA Obsada aktorska (Marian Gałązka),2009 - GENERAŁ NIL Obsada aktorska (minister Stanisław Radkiewicz),2009 - ENEN Obsada aktorska (Paweł Płocki). Pułkownik Dąbek (fab.dok., tv - podpułkownik Ignacy Szpunar).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji