Artykuły

Czarnolas. 5,5 mln zł z UE dla Muzeum Jana Kochanowskiego

Blisko 5,5 mln zł z funduszy unijnych otrzymało Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie k. Zwolenia (Mazowieckie), w którym zgromadzone są pamiątki po "ojcu poezji polskiej". W piątek dyrektor placówki podpisał w tej sprawie umowę z wicemarszałkiem województwa mazowieckiego.

Muzeum w Czarnolesie jest oddziałem Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jak poinformował dyrektor placówki Adam Zieleziński, za pieniądze unijne przeprowadzona zostanie rewaloryzacja kompleksu dworsko-pałacowego. Koszt całej inwestycji wynosi 6,4 mln zł, z czego blisko 5,5 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych.

Muzeum realizować będzie wielokierunkowy projekt "Jan Kochanowski - inspiracją kulturową Mazowsza". Przewiduje on m.in. rewaloryzację całego kompleksu o powierzchni 10 ha wraz ze stawami, parkiem i oficyną dworską.

W ramach inwestycji przywrócony ma zostać pierwotny drzewostan oraz układ alejek, zainstalowane zostanie nowe oświetlenie, nagłośnienie i wybudowane nowe ogrodzenie obiektu.

Projekt przewiduje także budowę amfiteatru. Ma być to budowla w stylu antycznym, nawiązująca do pierwszego polskiego dramatu renesansowego Jana Kochanowskiego "Odprawa posłów greckich".

W ramach projektu wybudowana będzie też stylowa kordegarda, w którym znajdować się będzie m.in. kasa biletowa i sklep z pamiątkami.

Planowane jest także wybudowanie centrum multimedialnego, którego celem będzie m.in. stworzenie elektronicznych wersji dzieł, skryptów oraz innych dokumentów związanych z życiem Jana Kochanowskiego.

Rocznie muzeum w Czarnolesie odwiedza około 60 tys. osób.

Jak podkreślił wicemarszałek województwa mazowieckiego Ludwik Rakowski, inwestycja przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej nie tylko samego muzeum w Czarnolesie, ale także całego regionu radomskiego.

Członek zarządu województwa mazowieckiego Piotr Szprendałowicz dodał, że z funduszy unijnych zostanie wkrótce sfinansowanych kilka innych projektów turystycznych na terenie południowego Mazowsza. Wymienił wśród nich m.in. rewitalizację kościoła w Zwoleniu, gdzie spoczywają szczątki Jana Kochanowskiego. Według Szprendałowicza, rewitalizacja Czarnolasu i Zwolenia powinna zachęcić mieszkańców całej Polski do przyjazdu w tamte strony.

10-hektarowy kompleks parkowy został założony w stylu angielskim w pierwszej połowie XIX wieku według projektu Józefa Stichego. Na początku XX wieku Stefan Celichowski wprowadził do czystego polskiego drzewostanu drzewa i krzewy obcego pochodzenia. Na terenie parku znajdują się również stawy, w których ma być przywrócone życie biologiczne. Dwór Kochanowskich w Czarnolesie spłonął ok. 1720 roku. Wybudowany na jego miejscu drewniany dworek również spalił się doszczętnie w 1863 roku. Budynek obecnej siedziby muzeum pochodzi z końca XIX stulecia. Wybudowano go z cegły. W miejscu, gdzie w XVI wieku miał stać dwór Kochanowskich, wznosi się dziś neogotycka kaplica z połowy XIX stulecia.

Wśród zbiorów muzeum największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się pamiątki po poecie. Oprócz wydanych jeszcze za jego życia pierwszych zbiorów poezji, ciekawym eksponatem są oryginalne, masywne drzwi metalowe, pochodzące prawdopodobnie ze skarbca lub lamusa. Cenny jest także dębowy fotel kryty jasnym kurdybanem. Jest on opatrzony rodowym herbem Kochanowskich "Korwin", inicjałami poety i pięciopałkową koroną szlachecką.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji