Artykuły

Ucieczka od miłości

Przed dwoma laty Zbigniew Brzoza inscenizował w teatrze Studio tekst Petera Turriniego "Nareszcie ko­niec". Ten monodram w wykonaniu Jana Peszka, uznano za jeden z najważniejszych spektakli sezonu. Prawdopodobnie taką samą przyszłość ma przed sobą "Miłość na Madagaskarze".

Turrini jest dramaturgiem dopie­ro odkrywanym przez polski teatr. W Warszawie inscenizowano dwa jego teksty, obok wyżej wymienio­nych, powstała także sceniczna wer­sja "Alpejskich zórz" w Teatrze Dra­matycznym. Wszystkie trzy przed­stawienia przeczą opinii, jaką ten au­tor zyskał sobie w ojczystym kraju, Austrii. Niewiele w nich - a w "Mi­łości..." właściwie wcale - skanda­lu, sensacji, czy prowokacji.

Wymowny tytuł sztuki, na które­go dźwięk w wyobraźni pojawiają się gorące plaże wyspy położonej u wschodnich wybrzeży Afryki, tak naprawdę nijak ma się do treści. Jej akcja rozgrywa się najpierw w mrocznej scenerii podupadające­go kina, a później - dziwnego hote­lu, pełnego podejrzanych postaci. Wnikliwy widz dostrzeże tu coś, co można by określić mianem miłości, ale w świecie pokazywanym przez Turriniego, w którym wszechobec­nie panuje kryzys wartości, trudno tym mianem określić akurat to, co dzieje się między dwójką głównych bohaterów (świetne role Stanisława Brudnego i Stanisławy Celińskiej). Oboje sprawiają wrażenie ludzi pragnących kogoś pokochać, jednak uciekających od tego uczucia, tak jakby się go bali.

Fabuła sztuki wydaje się irracjo­nalna, ale w każdym momencie znajduje swoje wytłumaczenie. Za­równo wtedy, kiedy czyta się dramat, jak i ogląda na scenie jego insce­nizację. Świat według Turriniego - ciemny, mroczny, nieprzyjazny - tutaj zdaje się zupełnie normalny. Odnosi się wrażenie, że autor w ten sposób daje do zrozumienia, że nie wyrwiemy się z tego zaklętego krę­gu. Taki świat sobie stworzyliśmy i w takim musimy funkcjonować.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji