Artykuły

Wrocław. Orzeł dla Kingi Preis?

Aktorka Kinga Preis [na zdjęciu] jest wśród nominowanych do Polskich Nagród Filmowych. To już jej piąta nominacja do wzorowanej na Oscarze nagrody Orła. Tym razem aktorkę Teatru Polskiego wyróżniono za drugoplanowy występ w "Symetrii".

Kinga Preis ma już w swym dorobku dwa Orły- jednego za drugoplanową rolę we "Wtorku", drugiego za główną rolę w "Ciszy". W tamtym filmie tak jak w "Symetrii" odwiedzała ukochanego w więzieniu. Konkurentkami Preis bedą Dorota Kamińska za "Pręgi" i Iwona Bielska za "Wesele". Oba filmy zdobyły po 10 nominacji, podobnie jak "Mój Nikifor". Znani z tych filmów Krystyna Feldman, Michał Żebrowski, Marian Dziędziel i Agnieszka Grochowska będą walczyć o Orły za główne role z bohaterami "Ubu Króla" Janem Peszkiem i Katarzyna Figurą. Wśród reżyserów nominowano Krzysztofa Krauze za "Nikifora", Wojciecha Smarzowskiego za "Wesele" i Juliusza Machulskiego za "Vinci".

"Symetria", która przyniosła wrocławski akcent w tegorocznych nagrodach ma trzy nominacje. W tym roku o nagrody w 15 kategoriach walczy znikoma liczba 13 filmów. Po raz pierwszy zostanie też przyznana nagroda dla najlepszego filmu europejskiego. Nominowano do niej rosyjski "Powrót", hiszpańskie "Złe wychowanie" i brytyjską "Dziewczynę z perłą". Wręczenie Orłów 5 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji