Artykuły

Warszawa. Janda, Buzek i Holland Polkami Roku?

Krystyna Janda, Agnieszka Holland, Agata Buzek i Olga Lipińska znalazły się wśród kandydatk typowanych przez czytelniczki Wysokich Obcasów do tytułu Polka Roku 2009.

2010-01-08, ostatnia aktualizacja 2010-01-08 19:49

Kandydatki na Polkę Roku 2009

Zapraszamy Was jak co roku w styczniu do udziału w plebiscycie na Polkę 2009. Znane osoby ze świata nauki, kultury, sztuki, sportu poprosiliśmy o nominowanie kandydatek w poszczególnych kategoriach. Jednak to Wy dokonacie ostatecznego wyboru

I. MEDIA I SHOW-BIZNES

1. Krystyna Janda

Kolejny rok udowadnia, że jak się bardzo chce, to można zrobić wszystko. Otworzyć teatr i go utrzymać, zaskakując coraz to nowymi wyzwaniami. Po każdym spotkaniu z nią chce się góry przenosić. (Katarzyna Kolenda-Zaleska)

2. Magdalena Środa

Za teksty, wypowiedzi i wywiady, w których tyleż mądrze, co efektownie upomina się o najważniejsze sprawy dla wolności przekonań w Polsce i praw kobiet. (Sławomir Sierakowski)

3. Anna Mucha

Pracą i uporem zwyciężyła w 'Tańcu z gwiazdami'. Ładna, zgrabna, wesoła i pewna siebie. Stwarza wrażenie, że co jak co, ale tej dziewczynie musi się udać to, co sobie zaplanuje. (Prof. Magdalena Fikus)

4. Agnieszka Holland

Jej aktywność, m.in. w czasie Kongresu Kultury w Krakowie, przywraca wiarę w możliwość wspólnego działania na rzecz naprawy sfery publicznej oraz przypomina, że działalność w sferze kultury jest nieodłącznie związana z misją publiczną. (Joanna Mytkowska)

5. Kora

Kobieca, asertywna, dynamiczna, kreatywna, łącząca pokolenia. Dzięki Korze wiem, że mam jakiekolwiek związki z kulturą masową, z których jestem dumna, oraz związki z kulturą wysoką, których nie spodziewałam się znaleźć po stronie pop. (Magdalena Środa)

6. Dorota Wellman

Za umiejętność bycia sobą w show-biznesie. (Izabela Kuna)

II. POLITYKA I SPOŁECZEŃSTWO

7. Henryka Bochniarz

Przedsiębiorczyni, menedżerka, naukowczyni, liderka środowiska pracodawców polskich i społeczniczka. Jako główna pomysłodawczyni, inicjatorka i organizatorka Kongresu Kobiet Polskich dokonała rzeczy niespotykanej - zgromadziła kilka tysięcy kobiet o różnych poglądach politycznych i różnych doświadczeniach życiowych, które podjęły deklarację wspólnego działania na rzecz praktycznej realizacji konstytucyjnego zapisu o równości płci. Kongres postrzegam jako próbę przebudzenia Polek. (Anna Kornacka)

8. "Kobieta zbiorowa", czyli I Kongres Kobiet Polskich

100 tys. podpisów już w Sejmie, ich zbieranie oznaczało uaktywnienie wielu kobiet. W Polsce cierpimy na brak aktywności w zakresie tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Kłaniam się kobietom, które to przełamują. A Kongres Kobiet był wydarzeniem i jego uczestniczki będą je pamiętać. (Prof. Magdalena Fikus)

9. Jolanta Fedak

Minister o genderowej wrażliwości, niezły polityczny gracz w męskim świecie, stanowcza, silna, myśląca (to nieczęsta cecha wśród ministrów), pełna pomysłów, a do tego ciepła, ciekawa świata, otwarta, przyznająca się do błędów, chętnie podejmująca nowe wezwania. (Magdalena Środa)

10. Joanna Kluzik-Rostkowska

Posłanka PiS, jedna z nielicznych kobiet w parlamencie, którym chce się pracować. Ma wiedzę i wie, czego chce. Wie też, że nie trzeba używać demagogicznych argumentów, aby dowieść swoich racji. (Katarzyna Kolenda-Zaleska)

2. Magdalena Środa

Za organizację Kongresu Kobiet Polskich i akcję 'parytet'. (Małgorzata Szumowska)

Za mądrość i takt. (Izabela Kuna)

11. Anna Zdrojewska i Klaudia Snochowska-Gonzales

Za poruszający film 'Podziemne państwo kobiet', który przyciąga tłumy widzów i jest bardzo ważnym głosem w debacie o konsekwencjach transformacji i ostatniego dwudziestolecia. (Sławomir Sierakowski)

12. Dorota Głażewska i Agata Szczęśniak

Współtwórczynie Krytyki Politycznej. KP to pismo, dom wydawniczy i jedna z najdynamiczniej rozwijających się organizacji pozarządowych, a jednocześnie ciągle poszerzające się środowisko, które ma nowoczesną i idealistyczną wizję polityki. Ich społeczna praca, zaangażowanie, wiedza i pomysłowość sprawiają, że Krytyka Polityczna tak się rozwija. (Joanna Mytkowska)

III. NAUKA

13. Prof. Magdalena Fikus

Niezwykłe połączenie kompetencji, wiedzy, talentów popularyzatorskich i (dotąd skrywanej) inklinacji do feminizmu. Organizatorka najbardziej fascynującej imprezy intelektualno-popularyzatorskiej, jaką jest Festiwal Nauki. (Magdalena Środa)

14. Dr Weronika Chańska

Filozofka, bioetyczka. Bez filozofii nie ma rozwoju żadnej z nauk, bez etyki przepadlibyśmy jako ludzie i jako Polacy w szczególności. Pani Chańska wydała w tym roku nagrodzoną przez FNP książkę 'Nieszczęsny dar życia. Filozofia i etyka jakości życia w medycynie współczesnej'. Koniecznie trzeba ją przeczytać. (Prof. Magdalena Fikus)

15. Luiza Nader

Historyczka sztuki, autorka publikacji, animatorka życia naukowego, organizatorka międzynarodowych konferencji poświęconych badaniom nad sztuką współczesną i pedagog. Polska ma wielką, choć trochę zapomnianą, tradycję historii sztuki, tyle że stworzoną głównie przez mężczyzn. Luiza Nader nowatorskimi interpretacjami zagadnień z dziedziny sztuki współczesnej przyczynia się do jej powrotu do międzynarodowego obiegu. (Joanna Mytkowska)

16. Marci Shore

Za wspaniałą książkę 'Kawior i popiół', która przypomina romantyczne i tragiczne losy pokolenia lewicowych intelektualistów w Polsce przed II wojną światową i po niej, z akcentem na losy kobiet. (Sławomir Sierakowski)

17. Prof. Jadwiga Staniszkis

Zawsze ma własne, często odbiegające od głównego nurtu zdanie na temat spraw, z którymi mierzy się świat. Potrafi je prezentować z rzadką odwaga połączoną z kompetencją i błyskotliwością. Nie zawsze się z nią zgadzam, ale zawsze mnie zmusza do myślenia, refleksji i przyjrzenia się problemowi od tej mniej oczywistej strony. A przy tym elegancka kobieta, która nie boi się czerwonych ust. (Katarzyna Kolenda-Zaleska)

18. Prof. Janina Stępińska

Z Instytutu Kardiologii w Warszawie - za ratowanie serc, a mojego zwłaszcza. (Izabela Kuna)

IV. SZTUKA

19. Agata Buzek

Rewelacyjna rola w 'Rewersie', nagroda im. Zbyszka Cybulskiego, obecność w dziesiątce najbardziej utalentowanych aktorek europejskich. Przy tym skromna, nawet nieśmiała, ale pewna tego, co robi i co zamierza robić. Delikatna i silna. Twarda, gdy walczy o prawa zwierząt. (Katarzyna Kolenda-Zaleska)

20. Joanna Mytkowska

Za Muzeum Sztuki Nowoczesnej - świetne wystawy, konferencje; za to, że cały czas coś się dzieje. (Małgorzata Szumowska)

21. Yael Bartana

Izraelska artystka, która od czterech lat pracuje w Polsce. Tutaj powstaje jej tryptyk filmowy będący polityczną fantazją na temat powrotu Żydów do Polski. Te filmy są jak propozycja zbiorowej terapii, która może uleczyć traumę Holocaustu, ale i zaproponować nowy język rozmowy o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Mają siłę wizji, która potrafi przywrócić ludzkie emocje tam, gdzie zabiły je polityka i media. (Joanna Mytkowska)

22. Małgorzata Szumowska

Za odwagę i bezkompromisowość w szturmowaniu polskich i światowych salonów. (Izabela Kuna)

23. Olga Lipińska

Kocham ją za poczucie humoru, stanowczość w obronie pryncypiów zdrowego rozsądku, za przyjęcie niezłomnej pozycji w obronie sensownych mediów. (Magdalena Środa)

24. Joanna Wowrzeczka

Malarka z dwoma doktoratami, 'artystka od brudnej roboty'. Za cykl obrazów 'Zdominowani', portrety Pana Puszkarza czy ojca i syna pchających wózek ze złomem wpisane w rytm dnia codziennego (namalowane na kalendarzu). Za pracę ze studentami, za warsztaty artystyczne dla dzieci. 'Nie rodzimy się biedni, rodzimy się w domach, które dotknęła bieda. Czyli możemy proces dziedziczenia biedy cofnąć' - mówiła w wywiadzie dla 'Gazety Wyborczej'. (Sławomir Sierakowski)

V. SPORT

25. Maja Włoszczowska

Zdobywa medale, nie rezygnując z własnej kobiecości. Silna, także psychicznie. Pokazuje, że w sporcie jak w życiu - po upadku trzeba podnosić się i jechać dalej. Aż do wygranej. (Katarzyna Kolenda-Zaleska)

I uroda, i charakter. Od kilku lat we wspaniałej formie. (Prof. Magdalena Fikus)

Wspaniały sportowiec, kobieta, uśmiechnięta, pozytywnie nastawiona do świata. (Otylia Jędrzejczak)

26. Justyna Kowalczyk

Za medale, zwycięstwa i osobowość. Kobieta, która zdetronizowała samego Adama Małysza w sportach zimowych. (Sławomir Sierakowski)

Hart, wytrwałość, pogoda ducha i pracowitość, jakiej można tylko pozazdrościć. (Joanna Mytkowska)

Podziwiam ją za ambicję, upór, pracowitość i te cudowne świadectwa radości, które rozświetlają media przy każdym jej zwycięstwie. (Magdalena Środa)

27. Anita Włodarczyk

Za rekord, za medal, za walkę. (Izabela Kuna)

VI. MISTRZYNI ŻYCIA

7. Henryka Bochniarz

Kobieta o tysiącu twarzy, potwornie energiczna, potwornie pomysłowa, wręcz renesansowa. Jest osobą, która nie może cieszyć się byle czym, której nie wystarcza określona rola lub zawód, ciągle chce więcej i ciągle poza horyzont możliwości. (Magdalena Środa)

28. Henryka Krzywonos

Zdobyła tytuł Kobiety Dwudziestolecia na Kongresie Kobiet i jest najmądrzejszą życiowo kobietą nie tylko w Polsce, ale i na świecie. (Sławomir Sierakowski)

29. Siostra Małgorzata Chmielewska

Robi rzeczy najważniejsze. Daje bezdomnym dom, bezrobotnym pracę, swoim adoptowanym dzieciom miłość. Oddaje swoje jedyne życie, żeby zmniejszyć sumę nieszczęścia na świecie. (Szymon Hołownia)

30. Wisława Szymborska

W tym roku zrobiła nam prezent tomikiem poezji 'Tutaj', a dawkuje poetyckie dary w takim stopniu jak swoją obecność w życiu publicznym. Daje nam receptę na to, jak żyć szczęśliwie w czasach, gdy wszystko jest na sprzedaż, wszystko musi być na już. 'Żyjemy dłużej,/ ale mniej dokładnie/ i krótszymi zdaniami' - tak opisała naszą rzeczywistość w wierszu 'Nieczytanie', ale sama udowadnia, że można żyć długo i dokładnie, i długimi, i pięknymi zdaniami. (Katarzyna Kolenda-Zaleska)

31. Jolanta Kwaśniewska

Kobieta z klasą, która zdobyła serca Polaków, skoro chętnie wybraliby ją na prezydentkę. Mądra - bo nie chce! (Prof. Magdalena Fikus)

32. Anda Rottenberg

Historyczka sztuki, kuratorka, autorka wielu ważnych wystaw. W tym roku wydała autobiograficzną książkę 'Proszę bardzo'. Ten świetny kawałek literatury pokazuje kobietę, która się nie poddaje, jest zdolna zmieniać swoje życie, przetrwać dramaty, a zawiedzione nadzieje przepracować w interesującą refleksję. (Joanna Mytkowska)

33. Prof. Alicja Chybicka

Widzi piękno drugiego człowieka, odda każdemu część siebie i swojego serca. (Otylia Jędrzejczak)

34. Ilona Łepkowska

Za odwagę bycia kobietą odważną. (Izabela Kuna)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji