Artykuły

Juliusz Słowacki tańczy

Film "Juliusz Słowacki tańczy" to próba stworzenia psychologicznego i artystycznego portretu Słowackiego, której podjęli się Krzysztof Magowski i Maria Nockowska. Funkcję narratora i przewodnika po biografii i zagadkach duszy Słowackiego pełni w filmie Piotr Adamczyk, który zasłynął jako odtwórca filmowej postaci Chopina, a potem Jana Pawła II - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.

Wielkiego poetę i dramaturga znamy z kilku portretów. W szkole uczymy się o jego miłości do matki i ojczyzny. Za historykami literatury powtarzamy, że jest naszym drugim po Mickiewiczu narodowym wieszczem. Ciągle traktujemy go bardziej jak symbol niż człowieka.

Film "Juliusz Słowacki tańczy" to próba stworzenia psychologicznego i artystycznego portretu Słowackiego, której podjęli się Krzysztof Magowski i Maria Nockowska. Magowski, reżyser i scenarzysta telewizyjny, który asystował Ryszardowi Bugajskiemu przy słynnym "Przesłuchaniu", ma w dorobku m.in. dokument "Łóżko Lenina" i pełnometrażowy film dokumentalny z 1995 roku "Podziwiam pana, panie prezydencie" (nieocenzurowana wersja tego obrazu o kampaniach prezydenckich Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego wciąż czeka na premierę).

Ważne miejsce zajmują w jego filmografii inscenizowane cykle publicystyczne: "Młoda Literatura Polska", "Literatura według (Leszka) Długosza". "Juliusz Słowacki tańczy" to już druga rozprawa z naszymi narodowymi wieszczami. Pierwszą były zrealizowane w 1998 roku "Adama... tajemnice" - dokument o Mickiewiczu.

W filmie o Słowackim autorzy starają się pokazać artystę przymierzającego kolejne - a jest ich wiele - romantyczne maski i stroje. Z delikatnego, rozpieszczonego dziecka wyłania się ambitny młodzieniec, który stopniowo przeistacza się w poetę - powstańca, emigranta, melancholijnego samotnika, salonowego ironistę i dandysa. Twórcę "Balladyny" poznajemy też jako pielgrzyma, giełdowego gracza, sekciarza towiańczyka, mistyka, rewolucyjnego wizjonera i proroka wolnej Polski.

Idąc tropami biografii Słowackiego, twórcy filmu dotykają też pewnych tajemnic - np. jego relacji z kobietami, dziwnej adoracji przez mężczyzn, fascynacji i odrzucenia towianizmu.

Funkcję narratora i przewodnika po biografii i zagadkach duszy Słowackiego pełni w filmie Piotr Adamczyk, który zasłynął jako odtwórca filmowej postaci Chopina, a potem Jana Pawła II.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji