Artykuły

Nowy sezon w Teatrze Ziemi Mazowieckiej

TEATR Ziemi Mazowieckiej działa aktualnie przede wszystkim na terenie stołecznego województwa warszawskiego, ale także i w województwach: płockim, ciechanowskim, siedleckim, ostrołęckim i skierniewickim, wyjeżdżając czasami i dalej, do niektórych miejscowości województwa radomskiego, białostockiego, łomżańskiego i bielskopodlaskiego. Rocznie teatr "daje" przeciętnie 480 przedstawień, z czego około połowę w samej Warszawie. Ten nieduży "aktorsko" teatr, zatrudniający 43 aktorów jest ruchliwy, aktywny w pomysłach współpracy z terenem, sprężyście prowadzony przez dyrektora Andrzeja Ziębińskiego, aktora i reżysera. Teatr aktualnie prowadzi "własny" Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie, który będzie ściśle współpracował z teatrem. "Własny" - bo inicjatywa zorganizowania i nawiązania stałej współpracy z Teatrem Ziemi Mazowienckiej wyszła z teatru.

W nowym sezonie będzie można obejrzeć kilka sztuk, które nie zejdą w tym i przyszłym roku z afiszów. Przede wszystkim "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy M. Montgomery, grana od dłuższego czasu z wielkim powodzeniem w stolicy i innych województwach, "Pani prezesowa", zabawna komedia francuskiej spółki autorskiej Hennequina i Vebera, "Małe morderstwa" Vebera, "Tak jest, jak się państwu zdaje" Pirandella, "Komedia omyłek" Szekspira, "Mężczyzna" Gabrieli Zapolskiej, "Sękacz" Teresy Lubkiewicz-Urbanowiczowej i "Wizyta starszej pani" Durrenmatta.

W okresie obchodów 60 rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej będzie można obejrzeć dwie sztuki radzieckie: Wampiłowa "Rozstanie w czerwcu" oraz Bajdżijewa "Pojedynek".

Teatr intensywnie przygotowuje także nowy repertuar, który przedstawi w tym sezonie publiczności warszawskiej i sąsiednich województw. Pierwszą premierą będzie komedia Franciszka Zabłockiego "Król w kraju rozkoszy" w reżyserii Andrzeja Ziębińskiego, ze scenografią Krzysztofa Pankiewicza. Spodziewać się jej należy już w październiku. W listopadzie teatr wystawi "Tango" Sławomira Mrożka w reżyserii Teresy Żukowskiej. Scenografię do "Tanga" przygotuje Waldemar Krygier. Moda na przedstawienia typu "musicalu" nie ominęła i Teatru Ziemi Mazowieckiej, który sięgnął po tekst XVIII-wiecznej komedii pisarza angielskiego Henryka Fildinga, przekształconej na musical przez Bernarda Milesa pod kapitalnym tytułem "Sędzia w potrzasku albo gwałt na gwałcie". Przedstawienie reżyserowane przez Andrzeja Ziębińskiego, ze scenografią Woytka Romana, będzie nosiło tytuł: "Córeczki pod klucz". Choreografię w tym spektaklu opracuje dla aktorów Zofia Kuleszanka. Muzykę "poprowadzi" Wojciech Głuch. Po nowym roku teatr wystawi komedię Szekspira "Miarka za miarkę" w reżyserii dyrektora Ziębińskiego, ze scenografią Krzysztofa Pankiewicza, współczesną sztukę pisarza amerykańskiego Roberta Andersona pt. "Nigdy nie śpiewałem ojcu" i "Domek z kart" Emila Zegadłowicza. Ambitny repertuar Teatru Ziemi Mazowieckiej świadczy o rozumieniu rangi samego teatru i sztuki teatralnej wystawianej przecież w terenie, często dla ludzi, którzy będą mieli okazję po raz pierwszy zetknąć się z teatrem "żywym", z "żywym" aktorem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji