Artykuły

Mistrz

Jedno z najświetniejszych dokonań Telewizji Polskiej lat 60. - zrealizowany przez Jerzego Antczaka środkami filmowymi spektakl Teatru TV według scenariusza Zdzisława Skowrońskiego, wyróżniony min. nagrodą Prix Italia na festiwalu w Palermo.

Fabuła nie obfituje w wydarzenia: do domu pełnego uchodźców po Powstaniu Warszawskim wkracza gestapo. Następuje próba charakterów, w której triumfatorem jest niespełniony geniusz teatru - niegdyś przypadkowy partner Osterwy, potem bywalec scen dalekiej prowincji. On jeden ma odwagę stawić czoło hitlerowcom, za co zapłaci cenę najwyższą.

Skondensowanie akcji podniosło wymagania stawiane aktorom: w sztuce Skowrońskiego jest znakomity materiał dramatyczny. Antczak zaprosił więc na plan najgłośniejszych aktorów połowy lat 60. - od Zbigniewa Cybulskiego po Ignacego Gogolewskiego, od Ryszardy Hanin po Andrzeja Łapickiego.

Główna jednak rola przypadła prawdziwemu mistrzowi - Januszowi Warneckiemu, aktorowi i reżyserowi, a także przez parę lat dyrektorowi Teatru Polskiego Radia. Kreacja w "Mistrzu" należy do najświetniejszych w jego karierze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji