Artykuły

Kontrast bardzo teatralny

Mało kto wie, że w podziemiach Domu Kultury Włókniarzy mieści się Centrum Sztuki "Kontrast". Bielska młodzież zbiera się tu, by bawić się teatrem. Tańczą, śpiewają, grają gestem, słowem, ciałem. A wszystko trwa już ponad 23 lata - pisze Joanna Ziomek w Gazecie Wyborczej - Bielsko-Biała.

Centrum Sztuki "Kontrast" powstało w 1986 roku. Jego założycielami byli obecny aktor Teatru Polskiego Kuba Abrahamowicz oraz jego żona Beata. Początkowo Kontrast był przyszkolnym kołem teatralnym. Dopiero w 1990 roku zyskał statut stowarzyszenia. Wtedy też uniezależnił się od szkoły i zmienił swoją siedzibę na Dom Kultury Włókniarzy przy ul. 1 Maja 12 w Bielsku-Białej.

Nazwa pojawiła się sama i to przypadkiem. - Ktoś przesłyszał się w Krakowie przed naszym występem i podał do publicznej wiadomości występ Grupy Teatralnej "Kontrast" zamiast "Kontakt". Teraz, po latach, wiemy, że był to szczęśliwy zbieg okoliczności, bo naprawdę jesteśmy w pewnym kontraście do rzeczywistości. Poniekąd nazwa ułatwia zrozumienie naszego nietuzinkowego podejścia do sztuki - mówi Abrahamowicz.

Kontrast nie jest zwykłym kółkiem teatralnym czy teatrem amatorskim. U podstaw stworzenia centrum leżą wielkie idee. W statucie uchwalonym w 2006 roku członkowie zapewniają: "Jesteśmy Stowarzyszeniem ludzi chcących uczestniczyć w budowie Polski silnej, wolnej, nowoczesnej, zajmującej godne miejsce w Europie i świecie. Promujemy udział ludzi młodych w życiu publicznym, społecznym i artystycznym. Propagujemy uczciwość, profesjonalizm, pracowitość i odpowiedzialność , które to cechy są niezbędne w społeczeństwie obywatelskim i tworzeniu sztuki".

Centrum ma nie tylko bawić, ale i uczyć pracowitości. Nad realizacją tego założenia, jak i nad poziomem artystycznym stowarzyszenia od jego początków niezmiennie czuwa założyciel - Kuba Abrahamowicz. Obecnie ma ono 19 członków, a współtworzą go między innymi aktorzy Teatru Polskiego, dla których aktorstwo jest praktycznie całym życiem, pasją, którą chcą dzielić się z młodzieżą. Są nimi: Marta Sawicka, Rafał Sawicki, Magdalena Gera, Michał Czaderna oraz dwójka wychowanków stowarzyszenia: Jagoda Kołeczek i Tomek Drabek. Ich przygoda z aktorstwem rozpoczęła się właśnie w Kontraście. Dziś są aktorami zawodowymi związanymi na stałe z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej.

Kontrast jest otwarty dla wszystkich. Bezpłatny. Każdy, kto czuje w sobie choćby odrobinę artystycznego zapędu, kto śpiewa, tańczy, kto chce pobawić się w aktorstwo, może przyjść i spróbować swoich sił. Nie ma żadnych ograniczeń. - Nigdy nie było żadnej selekcji. Kto chciał, ten przychodził. Teraz mamy selekcje: dla tych, którzy chcą grać. Tak naprawdę wystarczy przyjść, zobaczyć, czy to my odpowiadamy nowej osobie - dodaje ze śmiechem Kuba Abrahamowicz.

Stowarzyszenie w ciągu ponad 23 lat swojej działalności zaprezentowało publiczności ponad 60 premier. Do ostatnich należą "Taśma" i "Glany na glanc" - obie w reżyserii Janusza Jachnika. Kontrast gościł w wielu miastach, m.in. w: Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku, Tarnobrzegu, Katowicach, nawiązał też współpracę z wieloma teatrami słowackimi. Do swoich sukcesów zaliczyć może także organizację trzech edycji Międzynarodowych Spotkań Teatralnych "Razem" z udziałem zespołów z: Izraela, Ukrainy, Niemiec, Słowacji i Polski.

Dziś Kontrast to nie tylko teatr - to także śpiew, film, to poezja. Od 2006 roku stowarzyszenie organizuje cotygodniowe spotkania z poezją na Zamku Sułkowskich w ramach Krakowskiego Salonu Poezji pod patronatem Anny Dymnej. Do ostatnich ważnych inicjatyw zaliczyć należy powołanie Studium Teatralnego im. Janusza Osterwy - pierwszego w naszym regionie. Studium działa w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji