Artykuły

Prapremiera w "Wybrzeżu"

PO rocznej nieobecności w gdańskim teatrze (ostatnia realizacja to nieudany Tupilak Enquista) Krzysztof Babicki zaprezentuje polska prapremierę sztuki Karola Sidona Shapiro. Zarówno autor, jak i sztuka (jedyny raz wystawiona w Czechach przed 11 laty są zupełnie nieznani polskiej publiczności. Sidon, obecnie rabin Pragi, jest autorem kilku powieści i dramatów. Od kilku lat jednak zarzuci pisanie i poświęcił się całkowicie życiu duchownemu. Gdańska publiczność będzie miała okazję spotkać się z tym ciekawym i intrygującym człowiekiem podczas konferencji po niedzielnym spektaklu.

Jeśli chodzi o sztukę, Babicki zapowiada mieszankę metafizyki, dramatu rodzinnego i sensacji. Odnajduje w niej echa wcześniejszych swoich realizacji wybrzeżowych: Pułapki i Arkadii. Będzie więc zabawa z czasem (akcja rozgrywa się równolegle w roku 1947 i w latach 80. ubiegłego wieku), "skandal archeologiczny" (tym razem autentyczny) oraz tęsknota metafizyczna i poszukiwanie trwałych, pewnych wartości.

Bohaterami dramatu jest rodzina żydowska, a w głównych rolach zobaczymy pierwszy garnitur Wybrzeża: Jerzego Kiszkisa (w tytułowej roli), Halinę Winiarską (jako córkę Shapira), Joannę Bogacką (Pani Shapiro), Ryszarda Ronczewskiego. Dorotę Kolak i innych.

Czy spektakl dorówna wspomnianym realizacjom Babickiego sprzed lat, przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji