Artykuły

Metafizyka skandal i dramat

DZIŚ w "Wybrzeżu" polska prapremiera sztuki Karola Sidona Shapiro. Jedyny raz dramat gościł na scenie jedenaście lat temu w Czechach. Dlaczego więc Krzysztof Babicki (po rocznej nieobecności w Teatrze "Wybrzeże") zdecydował się zrealizować ten nieznany w Polsce tekst?

Jak sam mówi, odkrył w Shapiro echa Pułapki i Arkadii, swoich wcześniejszych realizacji i młodzieńczej fascynacji archeologią. Sztuka Sidona jest bowiem osnuta wokół autentycznych wydarzeń z drugiej połowy XIX wieku - największego skandalu archeologicznego stulecia (z Biblią w tle). Prototypami głównych bohaterów są autentyczne postaci z ubiegłego wieku (Moses Shapira - jerozolimski antykwariusz, Clermont Ganneau - archeolog i Christian Ginsburg - ekspert brytyjskiego muzeum do spraw palestyńskich) oraz nam współczesnego (Miriam Harry - pisarka francuska).

W głównych rolach zobaczymy znakomitości "Wybrzeża": Jerzego Kiszkisa (w tytułowej roli), Halinę Winiarską (jako córkę Shapira), Joannę Bogacką (Pani Shapiro), Ryszarda Ronczewskiego (Ginsburg), Dorotę Kolak (Hana) i innych.

Karol Sidon, 45-letni rabin Pragi, postać szalenie barwna i intrygująca przybędzie do Gdańska na niedzielny spektakl. Publiczność będzie miała okazję spotkać się z nim podczas konferencji po przedstawieniu.

Już dziś, mając Babickiego za przewodnika, będziemy wędrować w czasie tropiąc prawdy metafizyczne i oszustwa archeologiczne. Zapowiada się interesująco. Obyśmy tylko nie pobłądzili!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji