Artykuły

Poznań. Najlepsi interpretatorzy "Nocy Verba Sacra"

- Żałuję, że nie mamy więcej nagród - w ten sposób Przemysław Basiński, podsumował IX Międzynarodowy Konkurs na Interpretację Tekstu Biblijnego, Klasyki Polskiej i Obcej "Noc Verba Sacra", który zakończył się w poniedziałkową noc w poznańskiej Piwnicy Duchowej.

Jego zwycięzców zobaczymy w najbliższy poniedziałek w Auli UAM, podczas uroczystej Gali Słowa.

- Czuję się niezwykle wyróżniona, bo oglądałam propozycje innych i moim zdaniem byli wspaniali. Teksty, które recytowałam, fragmenty "Zorzy wieczornej" Konwickiego czy "Księgi Koheleta" odzwierciedlają moment duchowy, w którym się aktualnie znajduję. Natury wątpiącej i poszukującej - mówi Anna Gajewska, aktorka związana z Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka w Warszawie. Otrzymała ona Grand Prix - Nagrodę im. Mieczysława Kotlarczyka oraz 5 tysięcy złotych.

Aktor Teatru Polskiego w Bielsku Białej Rafał Sawicki zdobył Nagrodę Specjalną im. Romana Brandstaettera, natomiast Nagrodą ZASP-u uhonorowano Arkadiusza Walesiaka - studenta II roku krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Do wyróżnień pretendowało 17 uczestników.

Jury wyróżniło też - zapraszając na Galę Słowa - Japończyka Hiroaki Murakami.

- Przyjechałem do Polski cztery lata temu, bo spodobały mi się filmy Krzysztofa Kieślowskiego i chciałem się uczyć języka polskiego. Interesuję się teatrem, dlatego zdawałem do krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na festiwal do Poznania przyjechałem, bo podobnie jak mojego kolegę Arka Walesiaka namówił mnie mój profesor Tadeusz Malak. Wybrałem fragment Ewangelii Św. Jana oraz "Beniowskiego" Juliusza Słowackiego dlatego, że jest tam mowa o słowach - mówi sympatyczny Japończyk, który podczas poniedziałkowej gali wyrecytuje słynne zdanie z "Beniowskiego" - "Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa".

- Ktoś powiedział, że trochę szkoda, iż teksty biblijne nie są tak dobrze napisane jak teksty świeckie, ale z drugiej strony są lepiej napisane, bo przecież są pomyślane jak świeckie. Myślę, że powinniście to kontynuować w postaci samodzielnych recitali. Zresztą część z was już to robi - mówi dyrektor festiwalu Verba Sacra Przemysław Basiński. Udział wielu młodych osób świadczy o tym, że kultura słowa jest im bliska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji