Artykuły

Warszawa. Przyznano filmowe nagrody Złote Kaczki 2009

"Potop" [na zdjęciu] najlepszym filmem historycznym w dziejach polskiego kina, zaś "33 sceny z życia" najlepszym polskim filmem ostatniego sezonu - 2008/2009 - to decyzja czytelników magazynu "Film", którzy po raz kolejny przyznali swoje nagrody, Złote Kaczki.

Za najlepszych aktorów, którzy na przestrzeni lat występowali w polskich filmach historyczno-kostiumowych uznani zostali Tadeusz Łomnicki i Krystyna Janda.

Tegoroczną edycję Złotych Kaczek rozstrzygnięto w środę późnym wieczorem podczas gali w Sali Kongresowej w Warszawie.

Za najlepszy polski film historyczny stulecia czytelnicy magazynu "Film" uznali "Potop" Jerzego Hoffmana. 77-letni reżyser, odbierając statuetkę podkreślił, że nie ustaje w pracach nad historycznymi produkcjami i zapowiedział ze sceny, że w sierpniu 2011 r. odbędzie się premiera nowego filmu w jego reżyserii, "Rok 1920. Bitwa warszawska".

W rywalizacji o nagrodę dla najlepszego aktora w polskich filmach historycznych niezapomniany Tadeusz Łomnicki pokonał Daniela Olbrychskiego i Zbigniewa Cybulskiego. Czytelnicy "Filmu" docenili Łomnickiego m.in. za kreacje w filmach "Pan Wołodyjowski", "Potop" oraz "...Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie..." (w tym ostatnim zagrał bohaterskiego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego). W imieniu wybitnego aktora - który zmarł w 1992 r. w Poznaniu - Specjalną Złotą Kaczkę odebrał jego syn, Piotr Łomnicki.

Krystyna Janda otrzymała statuetkę dla najlepszej polskiej aktorki w filmach historycznych m.in. w dowód uznania za rolę Agnieszki w "Człowieku z marmuru". W plebiscycie magazynu "Film" zwyciężyła w rywalizacji z Beatą Tyszkiewicz i Anną Dymną. Janda spóźniła się na galę Złotych Kaczek, gdyż w tym samym czasie na scenie Teatru Polonia grała główną rolę w spektaklu "Boska!".

Najlepszym polskim obrazem ostatniego sezonu były, zdaniem czytelników "Filmu", "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej. Film 36-letniej Szumowskiej zdobył dwie Złote Kaczki - uhonorowano go także za najlepszy scenariusz w sezonie 2008/2009. - Ten scenariusz w dużej mierze napisało życie - podkreśliła na scenie reżyserka.

Przyznano także Złote Kaczki dla aktorów, którzy zagrali w najnowszych polskich filmach. W kategorii najlepsza aktorka i tym razem triumfowała Krystyna Janda - nagrodzono ją za główną rolę w "Tataraku" Andrzeja Wajdy.

Według czytelników "Filmu", najlepszym polskim aktorem ostatniego sezonu był Borys Szyc, uhonorowany za dwie filmowe role - dresiarza Silnego w "Wojnie polsko-ruskiej" Xawerego Żuławskiego i psychiatry Konstantego Grota w "Enenie" Feliksa Falka.

Przyznano ponadto statuetkę za najlepsze zdjęcia w polskich filmach sezonu 2008/2009. Złotą Kaczkę odebrał operator Paweł Edelman za zdjęcia do "Tataraku".

Podczas gali rozstrzygnięty został także osobny plebiscyt - sms-owe głosowanie telewidzów na najlepszy polski film historyczny. Ponownie nagroda przypadła "Potopowi". Widzowie wybrali dzieło Hoffmana spośród grupy filmów historyczno-kostiumowych, w której organizatorzy plebiscytu umieścilitakże m.in. "Kanał" i "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji