Artykuły

Felieton przedpremierowy. "...klęska wolnych jest świata wygraną..."

CZYM jest wolność? - Świadomością? Walką z nieuchronnym, umiejętnością wyboru mniejszego zła? Hegel pojmował wolność przede wszystkim jako wolność ducha i myśli, egzystencjaliści przeciwstawiali wolność - konieczności. Jedyna wolność możliwa, jest wolnością wobec śmierci - powiada Camus. A może wolność to miłość bliźniego? Sposób na pokonanie własnej małości? Pytanie o istotę tego zagadnienia z dawien dawna zajmowało filozofów, pisarzy i intelektualistów, ale czy odpowiedź na nie jest w ogóle możliwa? Teatr Wybrzeże w ostatnim czasie przygotował dwa spektakle, w ważki sposób poruszające tę problematykę; pierwszy - "Caligula"- Camusa ukazuje dramat wolności tyrana, któremu "wszystko wolno", drugi "Wolność dla Barabasza" Wójcickiego mówi o świadomości, jaka staje się udziałem więźnia. Barabasz, pospolity rzezimieszek, ma zostać ukrzyżowany wraz z innymi łotrami, jednakże gawiedź wybierająca skazańców - jego niespodziewanie obdarza wolnością. Zamiast Barabasza cierpi Chrystus... Ten fakt odnotowany w Biblii stał się kanwą dramatu Wójcickiego, pretekstem do rozważań o granicach człowieczej wolności; miłosierdziu i odpowiedzialności.

Wójcicki debiutujący w charakterze dramaturga ma za sobą niebagatelny dorobek eseistyczno-krytyczny, jest także autorem książki o znanym malarzu, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Morskiego pt. "Rozmowy z Moskwą". Od przeszło dziesięciu lat Wójcicki jest kierownikiem literackim Teatru Dramatycznego w Gdyni.

"Wolność dla Barabasza" jest drugim z kolei dramatem Wójcickiego; pierwszy "Bałwan" o konsekwencjach stanu wojennego i trzeci "Księga Bałwochwalcza", której bohaterem jest Bruno Schulz czekają dopiero na realizacje sceniczne i mamy nadzieję, że wkrótce zabłysną blaskiem swej teatralnej urody. Tymczasem Teatr "Wybrzeże" przygotował prapremierę "Wolności dla Barabasza", jest to przedsięwzięcie ambitne, bowiem tekst, głęboko filozoficzny nie stawia łatwych diagnoz, nie kusi się o powierzchowną ocenę rzeczywistości, przeciwnie refleksja, którą budzi jest gorzka, ale niezmiernie potrzebna w dobie upadających wartości.

Krzysztof Wójcicki - "Wolność dla Barabasza", reż. i scen. Andrzej Markowicz muz. Andrzej Głowiński, choreografia Zygmunt Kamiński.

Prapremiera: 30 października br. godz. 19 Teatr Kameralny - Sopot.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji