Artykuły

Warszawa. Gombrowicz Porywaczy Ciał w Narodowym

"Tajemnicę", przedstawienie teatru Porywacze Ciał z Poznania [na zdjęciu], będzie można zobaczyć w czwartek 27 stycznia o godz. 19.30 na Scenie przy Wierzbowej.

Widowisko Macieja Adamczyka i Katarzyny Pawłowskiej (scenariusz, adaptacja i reżyseria) zainspirowane zostało opowiadaniami Witolda Gombrowicza z tomu "Bakakaj". Klamrę stanowi "Pamiętnik Stefana Czarnieckiego", a uzupełniają go "Dziewictwo" i "Tancerz mecenasa Kraykowskiego". W całość łączy je postać Bohatera, który stara się zgłębić prześladującą go od urodzenia tajemnicę.

- Jest nią właściwie cały otaczający go świat - niewytłumaczalnie hermetyczny i niedostępny, a jednocześnie w słodki sposób tajemniczy i pociągający - deklarują inscenizatorzy. - Dokładnie w taki sam sposób my, twórcy spektaklu, próbujemy wejść w kosmiczny świat Witolda Gombrowicza i zgłębić wielość tajemnic, które nas tu spotkały... i urzekły.

Występują: Maciej Adamczyk, Agnieszka Kołodyńska, Artur Grabowski i Halina Lec. Przedstawienie miało premierę w październiku minionego roku, podczas Festiwalu Teatralnego "Konfrontacje" w Lublinie.

Porywacze Ciał należą do czołowych grup teatralnych w Polsce. W swoich autorskich spektaklach mierzą się z mitami popkultury Kpią z nich i przedrzeźniają je, pokazując jednocześnie, jak dalece są przez nie ukształtowani. Z dużą swobodą poruszają się w artystycznej współczesności - cytują, komentują, przetwarzają wątki zaczerpnięte z rozmaitych dziedzin sztuki.

Teatr powstał w 1992 r. we Wrocławiu, został założony przez ówczesnych studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej: Katarzynę Pawłowską i Macieja Adamczyka. Po pierwszych przedstawieniach przeniósł się trzy lata później do Poznania. Zespół pokazywał swoje widowiska na festiwalach w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii i Kanadzie, zdobywając na nich wiele liczących się nagród.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji