Artykuły

Lublin. Trzy wystawy poświęcone Schulzowi

W piątek, 13 listopada otwarte zostaną trzy wystawy poświęcone pamięci Brunona Schulza, autora "Sklepów cynamonowych" - w 67. rocznicę śmierci drohobyckiego pisarza i artysty.

Już o godz. 13 w Państwowym Muzeum Na Majdanku (barak 56) otwarta zostanie instalacja Leszka Mądzika zatytułowana "Pokoje Pamięci Brunona Schulza". Jest ona rozwinięciem koncepcji obiektów dedykowanych Schulzowi zaprezentowanych przez Mądzika przed kilku miesiącami w Muzeum Narodowym w Kielcach na zbiorowej wystawie "W stronę Schulza". Mądzik sięga po inspiracje zarówno z rysunków autora "Sanatorium pod klepsydrą" jak i po motywy z biografii pisarza, nadając im własna magiczną postać.

Potem na dwie wystawy zaprasza Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza. O godz. 17 w Galerii Autorskiej Michałowski przy ul. Grodzkiej 19 prezentowane będą akwarele Bartłomieja Michałowskiego poświęcone Wielkiemu Drohobyczaninowi i Jego Miastu oraz eksponaty gromadzone przez Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza dla przyszłego Muzeum Brunona Schulza w Drohobyczu. Michałowski po raz pierwszy pokaże razem prace z różnych cykli odnoszących się do Schulza, Drohobycza i kulturowej atmosfery Kresów. Natomiast wśród wspomnianych eksponatów będą m.in. rzadkie druki i wydawnictwa z okresu międzywojennego. Zapowiedziana jest także niezwykłej klasy niespodzianka, utrzymywana jednak w tajemnicy.

O godz. 18 odbędzie się drugi wernisaż - w galerii Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie przy ul. Dolnej Panny Marii 3. Będzie to polsko-ukraińska wystawa fotografii przygotowana przez Stowarzyszenie w ramach projektu finansowanego przez Miasto Lublin - "Bruno4ever: europrowincja. Lublin - Drohobycz, Czechowicz - Schulz". Uczestniczą: Igor Feciak i Zenon Filipow - fotograficy z Drohobycza (Ukraina), Lucjan Demidowski,

Maks Skrzeczkowski i Michał Woźniak - fotograficy z Lublina (i Kazimierza Dolnego). Mistrzowie fotografii z Drohobycza fotografowali Lublin, a twórcy z Lublina - Drohobycz.

Na ile Lublin i Drohobycz są podobne, czy coś z klimatu Lublina opisanego przez Józefa Czechowicza jest w Drohobyczu (i vice versa), a z klimatu schulzowskiego w Lublinie? W jakim wymiarze i sensie obrazy tych miast, jakie w literaturze stworzyli Czechowicz i Schulz są wciąż żywe, aktualne, inspirujące, a w jakim stopniu odeszły w przeszłość? - na te pytania mieli odpowiedzieć swoimi fotografiami artyści zaproszeni do projektu.

Wystawy te, jak i premiera w dniu następnym w Teatrze Osterwy spektaklu "Noc wielkiego sezonu" według prozy Schulza mają symboliczny kontekst upamiętnienia 67. rocznicy śmierci pisarza, który 19 listopada 1942 roku został na ulicy w Drohobyczu zastrzelony przez gestapowca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji