Artykuły

Poznań. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra

Gale poświęcone Zbigniewowi Zapasiewiczowi i Juliuszowi Słowackiemu oraz Gala Biblijna i konkurs dla aktorów na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego złożą się na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra, który rozpocznie się w sobotę w Poznaniu.

Jak powiedział organizator festiwalu Przemysław Basiński, tegoroczne festiwalowe spotkania z Biblią oparte będą na tekstach z Qumran.

- Co roku staramy się prezentować Biblię od innej strony. W tym roku chcemy ją pokazać w kontekście sensacyjnego odkrycia archeologicznego z Qumran. Znalezione tam teksty zostały przetłumaczone na język polski i prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce uczestnicy naszego festiwalu usłyszą to, co ponad pół wieku temu zostało odkryte nad Morzem Martwym" - powiedział Basiński.

Teksty w niedzielę w Bazylice Archikatedralnej czytać będzie Zbigniew Grochal, komentarz przygotował prof. Zdzisław Kapera, badacz znalezisk z Qumran.

Wielka Gala Słowa tegorocznej edycji festiwalu poświęcona będzie Juliuszowi Słowackiemu. Fragmenty "Beniowskiego" w Auli UAM zaprezentują Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Halina Łabonarska, Halina Winiarska, Dorota Segda, Anna Seniuk, Jerzy Kiszkis, Wiesław Komasa i Tadeusz Malak.

Znaczna część festiwalu poświęcona będzie zmarłemu w lipcu Zbigniewowi Zapasiewiczowi. Zaplanowane są m.in. projekcje wideo zapisów prezentacji Verba Sacra i spektakli telewizyjnych z udziałem aktora.

- Od kilku lat rzeczywistość narzuca nam tematy festiwalu - to są tematy smutne, bo związane z odejściem wybitnych aktorów. W ubiegłym roku była gala poświęcona Gustawowi Holoubkowi. Nikt nie spodziewał się, że bohaterem następnej będzie Zbigniew Zapasiewicz. Jeszcze w czerwcu tego roku rozmawialiśmy o jego uczestnictwie w prezentacji "Beniowskiego" - powiedział Basiński.

W gali specjalnej "Zapasiewicz in memoriam" zaplanowanej na 23 listopada udział wezmą Olga Sawicka, Mariusz Bonaszewski, Jarosław Gajewski, Antoni Libera, Włodzimierz Nahorny i Jerzy Trela.

W finale konkursu na artystyczną interpretację tekstu biblijnego i klasycznego weźmie udział ok. 20 aktorów.

Uczestnicy konkursu będą rywalizować o Grand Prix im. Mieczysława Kotlarczyka w wysokości 5 tys. zł, nagrodę specjalną im. Romana Brandstaettera za najlepszą interpretację tekstu biblijnego oraz nagrodę Zarządu Głównego ZASP.

Verba Sacra to projekt artystyczno-naukowo-religijny poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej. Jego realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji