Artykuły

Warszawa. "Hedda Gabler" w Lunie

Kino Luna Centrum Artystyczne zaprasza 26 października na kolejny spektakl w ramach projektu Poniedziałki z Teatrem Telewizji. Tym razem Ibsen, "Hedda Gabler", reż. Jan Świderski. Wstęp wolny. W tym samym dniu prezentowane będą filmy z udziałem Aleksandry Śląskiej, odtwórczyni roli Heddy.

W Kinie Luna w każdy ostatni poniedziałek miesiąca odbywają się pokazy spektakli Teatru TV połączone ze słowem wstępnym krytyka teatralnego Janusza Majcherka. Projekcji Teatru Telewizji, towarzyszy poprzedzający ją mini przegląd filmów wybranego reżysera.

Celem cyklu jest upowszechnianie twórczości teatralnej poprzez propagowanie wybitnych dzieł polskiej i światowej dramaturgii oraz ich twórców. Pierwszy cykl odbył się pod hasłem "Reżyserzy filmowi w Teatrze Telewizji". Na rozmowę po spektaklu zaprosiliśmy między innymi Andrzeja Wajdę i Michała Kwiecińskiego. Pierwsza edycja "Poniedziałków z Teatrem Telewizji" trwała od stycznia do maja 2009 roku. Pięć spektakli obejrzało około 1800 widzów.

Druga edycja cyklu, pod hasłem "Wielcy aktorzy w Teatrze Telewizji" będzie trwać od września 2009 roku do czerwca 2010 roku.

W ramach realizacji drugiej edycji projektu zaprezentujemy:

1. Molier, Mieszczanin szlachcicem, reż. Jerzy Gruza, 28.09.2009

2. Ibsen, Hedda Gabler, reż. Jan Świderski, 26.10.2009

3. Czechow, Trzy siostry, reż. Aleksander Bardini, 30.11.2009

4. Witkiewicz, Matka, reż. Jerzy Jarocki, 25.01.2010

5. Bułhakow, Molier, czyli Zmowa świętoszków, reż. Maciej Wojtyszko, 22.02.2010

6. Hampton, Opowieści Hollywoodu, reż. Kazimierz Kutz, 29.03.2010

7. Gombrowicz, Iwona księżniczka Burgunda, reż. Zygmunt Hubner, 26.04.2010

8. Mrożek, Portret, reż. Kazimierz Dejmek, 31.05.2010

9. Nastasja wg "Idioty" Dostojewskiego, reż Andrzej Wajda, 28.06.2010

Ibsen, Hedda Gabler, reż. Jan Świderski, 26.10.2009

HEDDA GABLER, czas: 106 min, premiera:1974, Autor: Henryk Ibsen, Przekład: Józef Giebułtowicz, Reżyseria: Jan Świderski, Scenografia: Marek Lewandowski, Obsada: Aleksandra Śląska (Hedda Gabler), Ignacy Gogolewski (Eilert Lovborg), Jerzy Kamas (Jorgen Tesman), Anna Milewska (Pani Elvsted), Władysław Kowalski (Sędzia Brack), Elżbieta Wieczorkowska (Julia Tesman), Irena Jaglarzowa (Berta)

"Akcja sztuki zaczyna się w chwili, gdy Hedda i Jorgen Tesmanowie wracają z podróży poślubnej. On, historyk sztuki, doktor, a wkrótce może profesor, cieszy się swoją małą stabilizacją. Ma śliczną żonę, własny elegancki dom, wygodny gabinet, swoje stare ulubione kapcie, a przed sobą - perspektywę rychłego rozpoczęcia pracy o brabanckich wyrobach ludowych w średniowieczu. Jego sukcesy życiowe i plany radują starą ciotkę Julię, która swojego chłopca kocha nad życie, lecz rozczarowują Heddę. Dumna córka generała Gablera w głębi duszy pogardza mężem, który jest mężczyzną słabym, infantylnym i nijakim, a jako naukowiec jest tylko zręcznym kompilatorem. Gardzi też starym adoratorem, który snuje płaską intrygę, by wreszcie móc odegrać rolę "jedynego koguta na podwórku". Rozczarowuje ją także przyjaciel z lat młodości, który w pewnym momencie poddał się rygorom mieszczańskiej moralności i zbyt późno dowiódł, że jest człowiekiem myślącym oryginalnie, twórczym i utalentowanym. Hedda szuka w życiu piękna, ale wyobraża je sobie jako teatr gestów, poetycznych i efektownych sytuacji. Czuje się silna i chce poczuć smak władzy nad człowiekiem. Zaczyna działać, gdy dowiaduje się, że Eilert Lovborg mógłby zagrozić naukowej karierze jej męża. Kiedy pijany do nieprzytomności Eilert gubi rękopis dzieła swego życia, Hedda podsuwa zrozpaczonemu autorowi myśl o samobójstwie. Nie ma wyrzutów sumienia, że zniszczyła manuskrypt i jego twórcę. Ma żal, że nieszczęsny nie strzelił sobie prosto w serce, lecz zginął w okolicznościach poniżających i skandalicznych. Jeszcze raz zrobi więc użytek z pistoletów generała Gablera." (Prasowa Agencja Telewizyjna)

Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.

W tym samym dniu zaprezentujemy filmy z udziałem Aleksandry Śląskiej, odtwórczyni roli Heddy:

PASAŻERKA

PĘTLA

ICH DZIEŃ POWSZEDNI

Wstęp 5 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji