Artykuły

Kraków. 45 lat Jamy Michalika

30 stycznia minie 45 lat od premiery krakowskiego kabaretu Jama Michalika. Istniał on przez trzy dziesiątki lat (acz z przerwą) w miejscu wielce legendarnym, niegdysiejszej kawiarni Jana Apolinarego Michalika, którą przed wiekiem rozsławił młodopolski Zielony Balonik.

Stworzyli Jamę Michalika i przez lata jej programy pisali: Tadeusz Kwiatkowski, Jacek Stwora oraz nasz "Dziennikowy" kolega - Bruno Miecugow [na zdjęciu]. On to właśnie wraz z występującą przez 20 lat w tym kabarecie aktorką Haliną Kwiatkowską pojawił się na wczorajszej [20 stycznia] konferencji prasowej, podczas której szef wydawnictwa Kwadrat Jacek Maria Stroka przedstawił książkę "Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret".

Na przeszło 300 stronach zawarto skróconą historię kabaretu, fragmenty tekstów z jego programów, wspomnienia autorów, aktorów (Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Marty Stebnickiej, Anny Seniuk, Mariana Cebulskiego, Mariana Dziędziela, Tadeusza Huka, Juliana Jabczyńskiego, Marka Malczewskiego, Kazimierza Witkiewicza, Haliny Kwiatkowskiej) oraz akompaniującego im Lesława Lica. Tom jest wspaniale ilustrowany fotografiami, jak i karykaturami Antoniego Wasilewskiego.

Jak wspominała wczoraj Halina Kwiatkowska, to w jej i męża Tadeusza mieszkaniu rodziły się kolejne programy, a obecni przy tym aktorzy łakomie czekali na kolejne puenty polityczne, które starano się sprawiedliwie rozdzielać pośród wykonawców, bo też to one były najgoręcej oklaskiwane przez publiczność. Był to wszak kabaret opierający się na słowie, na aluzjach, których mimo czujności cenzury (jej przedstawiciel miał stałe miejsce przy kawiarnianym stoliku) udawało się autorom wiele przemycać. Stąd też i sława Jamy Michalika, do której ściągała publiczność z Polski, a także przedstawiciele Polonii.

Programem, który cieszył się największą popularnością był - odwołujący się do słynnej powieści Mniszkówny - "Trędowaty", wystawiony 575 razy.

Więcej opowieści znajdą Państwo w wydanej właśnie książce (z logo "Dziennika", rzecz jasna), jak i podczas spotkania z twórcami kabaretu, jakie odbędzie się w najbliższy poniedziałek [24 stycznia] o godz. 20 - oczywiście w słynnej Jamie Michalika.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji