Artykuły

Gdańsk. Protest w sprawie teatru szekspirowskiego

Unieważnić konkurs na projekt teatru elżbietańskiego! - domaga się Michał Szymanowski, architekt z Krakowa. Jego zdaniem jury dopuściło się karygodnych błędów.

Szymanowski, który sam brał udział w rozstrzygniętym w ubiegłym tygodniu konkursie, złożył oficjalny protest. Rozważa, czy nie domagać się zwrotu kilkunastu tysięcy złotych, które wydał na przygotowanie projektu.

- Organizatorzy przedstawili warunki konkursowe, po czym nagrodzili projekty, które tych warunków nie dotrzymały - mówi Szymanowski. - To nieuczciwe w stosunku do prac, które wymogi spełniły.

Przypomnijmy, że nagrodę specjalną konkursu architektonicznego ogłoszonego przez Fundację Theatrum Gedanense mimo złamania regulaminu (koncepcja wykracza poza działkę, na której ma stanąć teatr) otrzymał Renato Rizzi z Wenecji [na zdjęciu jego projekt]. Dwie nagrody równorzędne otrzymali Pippa Nissen i Timothy Bradley z Londynu. Zdaniem Szymanowskiego oni również nie spełnili wymogów konkursowych.

- Brak wymaganej sceny pudełkowej, sekretariat ulokowany w kuchni za bufetem, niespełnione wymagania przeciwpożarowe - wylicza Szymanowski. - Gdybym wiedział, że tak można, przysłałbym zupełnie inny projekt. A tak startowaliśmy w innych konkurencjach.

Prof. Jerzy Limon, prezes Fundacji Theatrum Gedanense, mówi, że wygrał śmiały projekt włoskiego architekta, który wymagał odważnej decyzji: - To są kwestie artystyczne, więc nie dajmy się zwariować suchym przepisom. Jeżeli na konkurs poetycki wpłynie genialne dzieło na dwie strony, a regulamin mówił o jednej, to ono i tak wygra. Tu też zwyciężyła najlepsza praca.

Limon przyznaje, że jury ograniczała ustawa o zamówieniach publicznych, która narzuca ścisłe trzymanie się konkursowego regulaminu. Ale jego zdaniem ustawa jest bublem. - Nie lekceważymy jej, ale nie może nam ona narzucać projektów - gniotów - mówi Limon.

Rozpatrzeniem skargi zajmie się sąd konkursowy, któremu przewodniczy arch. Stanisław Deńko. Konkurs może zostać też unieważniony przez Urząd Zamówień Publicznych.

Tymczasem Limon zapowiada, że na prośbę prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w lutym projekt Renato Rizziego zostanie zaprezentowany przez włoskiego architekta Radzie Miasta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji