Artykuły

Szczecin. Rekordy z afisza

Każdy teatr ma w swoim repertuarze taki spektakl, który określić można jednym słowem - hit. Latami nie schodzą z afisza, ciesząc się stałym powodzeniem u coraz to młodszych widzów, a jedynym zmieniającym się w nich elementem jest obsada.

O przykłady takich spektakli nietrudno także w przypadku placówek szczecińskich. Na afiszach wciąż odnaleźć można tytuły, które po raz pierwszy wystawiano kilka lat temu.

W grudniu minie dziewięć lat od premiery "Moralności pani Dulskiej" w reżyserii Anny Augustynowicz. Od tego czasu przedstawienie pokazano już 151 razy dla blisko 40 tys. widzów! Na miano scenicznych hitów zasługują też "Tristan i Izolda" (103 spektakle od 2003 roku, 25 tys. widzów), "Oskar i pani Róża" (95 wystawień od 2004 roku, 23,5 tys. widzów) oraz pokazywany w Teatrze Małym "Dzień świra" (64 spektakle, 3,5 tys. widzów).

- Wszystkie te inscenizacje są wciąż w naszym repertuarze - zapewnia Ewa Madruj z Teatru Współczesnego. - Zdarzały się w nich obsadowe zmiany - niektórzy aktorzy pracują już gdzie indziej i nie zawsze mogą dostosować swoje nowe zawodowe plany z naszymi. W takich wypadkach pojawiają się dublerzy.

Publiczność Teatru Polskiego od dziesięciu lat niezwykle ciepło przyjmuje "Maydaya" [na zdjęciu]. Komedia z Adamem Dzieciniakiem w roli taksówkarza-bigamisty ciągle nie schodzi z afisza, a bilety na nią rezerwować trzeba z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

- Przy pełnej widowni grane są też od ośmiu lat "Okno na parlament" czy dwa lata starszy "Mistrz i Małgorzata" - mówią panie z Biura Obsługi Widza w TP. - Bilety trzeba rezerwować wcześniej na "Kolację dla głupca", która miała premierę z 2003 roku czy "Stacyjkę - Zdrój" graną od dwóch lat.

Widzów przyciągają również coroczne spektakle plenerowe przygotowywane przez Teatr Polski na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. "Hamlet" (premiera w 2002 r.), "Sen nocy letniej" (z 2004 r.) czy ubiegłoroczna "Burza" prezentowane są zawsze w sierpniu i zawsze przy doskonałej frekwencji.

Absolutnym rekordzistą afisza w Teatrze Polskim jest jednak "Pornograf". Wystawiany od stycznia 1997 roku kabaretowy spektakl złożony z piosenek Georgesa Brassensa już wkrótce zostanie wystawiony po raz trzechsetny. O to, że w tym wydarzeniu uczestniczyć będzie pełna sala publiczności, pracownicy teatru są dziwnie spokojni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji