Artykuły

Sztokholm. Aukcja pamiątek po Bergmanie

W Sztokholmie sprzedano zabytkową, dziewiętnastowieczną Laterna Magica [na zdjęciu], która była własnością Ingmara Bergmana i której nazwa stała się tytułem jego autobiografii. To urządzenie optyczne służące do rzutowania na ścianę obrazków malowanych na szkle zlicytowano za równowartość około dwustu tysięcy złotych.

Transakcja odbyła się w trakcie międzynarodowej aukcji przedmiotów pozostałych po zmarłym w 2007 roku słynnym reżyserze. Aukcja przygotowana przez najbardziej prestiżowy skandynawski dom aukcyjny Bukowskis, wzbudziła niemałe zainteresowanie. Pytania dotyczące wystawianych na sprzedaż przedmiotów przyszły ze 116 krajów. Katalog aukcyjny obejmował 337 pozycji od wspomnianej Laterny Magica po kosz do papieru, który służył Bergmanowi w domu.

Podczas wielogodzinnej aukcji sprzedano właściwie wszystko. Najostrzejsza walka toczyła się o figury szachowe występujące w znanej scenie gry Śmierci z Rycerzem w filmie Bergmana "Siódma Pieczęć". Wśród białych figur, którymi grał Rycerz, brakowało od początku białego króla i dlatego Śmierć miała zapewnione zwycięstwo. Szachy te wystawione na sprzedaż za równowartość czterech tysięcy złotych sprzedano za czterysta tysięcy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji