Artykuły

Koncert i prezentacja projektu

Koncert i prezentacja projektu "Pieśni dla Medei"

Pokaz video fragmentów spektaklu PIEŚNI DLA MEDEI wg Eurypidesa. Występują: Elżbieta Rojek, Giovanni Delfino, Jadwiga Załęczna, Henryk Andruszko, Izabela Śliwa, Adam Biedrzycki, Agnieszka Szablewska. Adaptacja/ reżyseria: Daniel Bird. Scenografia i lalki: Jerzy Penczuła i Małgorzata Jabłońska. Muzyka: Zespół "Jarzębina" i "Cyclobe" oraz Maciej Rychły. Choreografia: Elżbieta Rojek

Koncert pieśni do spektaklu w wykonaniu

Zespołu Śpiewaczo - Obrzędowego JARZĘBINA z Kocudzy k/ Janowa Lubelskiego

Spektakl "Pieśni dla Medei" to produkcja polsko - brytyjsko - czeska realizowana na podstawie antycznego dramatu Eurypidesa - jednego z trzech wielkich tragików greckich, autora ok. 80 dramatów. Opowiada o destrukcyjnej sile zazdrości i zemsty. Zdjęcia próbne do spektaklu kręcono, m. in. w oryginalnych wnętrzach Kopalni Soli w Wieliczce.

"Medea" jest sztuką przejaskrawioną, nawet jak na Eurypidesa. Bohaterka, brutalnie skrzywdzona przez Kreona i Jazona (uznających się za reprezentantów racjonalnego porządku greckiego) manipuluje siłami cywilizacji, które zostały obrócone przeciwko niej i przygotowuje zemstę z zimną precyzją. Jej zatrute dary dla nowej panny młodej Jazona zamieniają ślubny obrządek w morderstwo. Medea dopełnia zemsty zabijając swoje własne niewinne dzieci. W finale sztuki pojawia się w rydwanie swego ojca Heliosa, triumfująca i niedościgniona. Wykrzykując swoją nienawiść do pogrążonego w rozpaczy męża, Medea odmawia mu dostępu do martwych synów, zaś sama z radością oczekuje nowego życia i nowego małżeństwa w Atenach." (Rehm, R. 1994 "Marriage to Death", s. 97)

Zespół Śpiewaczo - Obrzędowy "Jarzębina" należy do najbardziej znanych grup śpiewaczych Polski wschodniej. Założony w 1990 r. przez Irenę Krawiec przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kocudzy, wsi położonej w powiecie janowskim na Roztoczu jest wyrazem nadal żywotnej kultury śpiewu w Regionie Lubelskiem. "Jarzębina" jest tradycyjnym, wielopokoleniowym żeńskim zespołem, który należy do najaktywniejszych na ziemi janowskiej. Składa się z grupy śpiewaczej i obrzędowej. Prezentuje bogaty i zróżnicowany gatunkowo repertuar tradycyjny, pamiętany jeszcze wśród starszego pokolenia, ożywiany jest przez zespół w pełnej krasie wykonawczej - oryginalnej gwarze, tempie, głośności, zdobnictwie. Zespół często bierze udział w wielu imprezach folklorystycznych w kraju i zagranicą, gdzie zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu, Sejmikach Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie, Festiwalu Muzyki Dawnej w Jarosławiu. Ponadto współpracuje z muzykami z Teatru i Scholi w Węgajtach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji