Artykuły

Budujemy Gdański Teatr Szekspirowski!

List otwarty Dyrektora Naczelnego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, prof. Jerzego Limona.

Drodzy Czytelnicy i Przyjaciele Teatru Szekspirowskiego!

Jest mi ogromnie miło, że mogę obwieścić Państwu i światu wielkie wydarzenie: po latach starań, przy wsparciu wielu ludzi, instytucji i korporacji, udało nam się doprowadzić projekt budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku do fazy realizacji. To, co wydawało się tylko marzeniem, staje się realnością. 14 września, w obecności Pana Premiera Donalda Tuska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Pana Andrzeja Wajdy, Pana Marszałka Jana Kozłowskiego. Prezydenta Pawła Adamowicza, JE Księdza Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa Sławoja Głódzia i wielu innych osobistości, wmurowujemy kamień węgielny. Powstanie teatr zaprojektowany przez Renato Rizziego, nawiązujący do wspaniałej tradycji z XVII wieku - działalności aktorów angielskich w Gdańsku i pierwszego teatru publicznego na terenie Rzeczpospolitej, tzw. Szkoły Fechtunku, w której występowali. Jest to pierwszy teatr budowany w III RP, oryginalny w swoim kształcie architektonicznym,

jedyny z otwieranym dachem i trzema rodzajami scen, a więc stwarzający warunki do grania przy świetle dziennym, a także dający reżyserom i scenografom nieskończone wprost możliwości kształtowania przestrzeni artystycznej.

Zanim jednak nastąpi ceremonia wmurowania kamienia węgielnego, na Długim Targu, o godz. 12.00 na zaproszenie Andrzeja Wajdy wystąpi blisko setka aktorów, którzy przez godzinę na dwudziestu przedprożach będą wygłaszać teksty szekspirowskie z różnych sztuk. Idea tego nadzwyczajnego happeningu pt. .Aktorzy przyjechali" jest prosta: przez godzinę miasto ma .gadać Szekspirem", by ogłosić mieszkańcom i światu wielki dzień. Serdecznie zapraszam Państwa na to artystyczne wydarzenie.

Korzystam z okazji, by podziękować wszystkim, którzy nas czynnie wspierali bądź chociaż trzymali kciuki i już teraz zapraszam na otwarcie teatru, prawdopodobnie w 2012/13 roku. Prof. Jerzy Limon Dyrektor Naczelny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Prezes Fundacji Theatrum Gedanense

***

Magdalena Cielecka

Bardzo podoba mi się idea rekonstrukcji Teatru Szekspirowskiego. To ważne nie tylko dla środowisk twórczych, które zyskają nowe, wyjątkowe miejsce, ale także dla turystów odwiedzających Gdańsk i oczywiście dla jego mieszkańców. Dla mnie udział w widowisku zapowiadającym to wydarzenie to wielki zaszczyt i radość. Każdy aktor uwielbia Szekspira. Każdy z nas ma swoje ulubione monologi, sceny fragmenty. Kilkudziesięciu aktorów jednocześnie mówiących Szekspira będzie niezwykle energetycznym i pięknym przeżyciem.

Jerzy Stuhr

Z wielką radością wezmę udział w tej szekspirowskiej manifestacji na rzecz budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Powstanie tego teatru będzie wielkim pomnikiem naszej przynależności do kultury Zachodu, a polskiego teatru do wielkiej historii teatru europejskiego. To, że moje nazwisko będzie umieszczone na kamieniu węgielnym, napawa mnie dumą. Gdański Teatr Szekspirowski będzie wspaniałym potwierdzeniem ciągłości tradycji polskiego teatru, polskiej szkoły w duchu dzieła wielkiego stratfordczyka. Dla nas aktorów zaś występ na Długim Targu będzie wyzwaniem dla kontynuacji sztuki aktorskiej największych aktorów szekspirowskich w historii teatru: Richarda Burbage'a, Sary Bernhardt, Heleny Modrzejewskiej, Johna Gielguda, Innokientija Smoktunowskiego i Tadeusza Łomnickiego. Obyśmy stanęli na wysokości powierzonego nam przez Andrzeja Wajdę zadania!

Cezary Pazura

Cieszę się z inicjatywy powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jest to projekt unikatowy, nie tylko w skali polskiej, ale też europejskiej - porównywalny z odbudową teatru The Globe w Londynie i nawiązujący do wspaniałej tradycji The Royal Shakespeare Company. Studiując w łódzkiej szkole filmowej, wychowałem się na Szekspirze i do dziś jest mi on bardzo bliski. Cieszę się również, że ten teatr powstanie w Gdańsku, mieście, które zawsze było kolebką nowych, przełomowych idei.

Jestem zaszczycony że pan Andrzej Wajda zaprosił mnie do wzięcia udziału w jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu, jakim będzie happening "Aktorzy przyjechali". Chyba jeszcze nigdzie na świecie tylu wybitnych aktorów nie występowało jednocześnie na dwudziestu scenach! 14 września Gdańsk przemówi Szekspirem i miło mi, że będzie tam również mój głos.

Andrzej Pieczyński

To jest akcja, happening, który może zdarzyć się tylko raz. Wszystkich ciekawi - nie tylko publiczność, organizatorów, ale i nas, aktorów biorących w tym udział - jak to będzie wyglądało. Bo sam projekt jest niezwyczajny i wróży wspaniałe przeżycia. A do tego wybrane przez nas sceny monologi będziemy grać kilka razy na okrągło, żeby mogło nas zobaczyć i usłyszeć jak najwięcej osób. Naprawdę, nigdy nie brałem udziału w czymś takim, podejrzewam, że nie doświadczył czegoś podobnego żaden z artystów, którzy wystąpią tego dnia na Długim Targu. Żeby tylko nie padało! A jeśli deszcz spadnie? Cóż... Wyciągniemy parasole! Bo przecież tak naprawdę chodzi tu po prostu o rodzaj wspólnego czasu spędzonego z Szekspirem.

Ryszard Ronczewski

Myślę, że nad Gdańskiem musiał kiedyś przelecieć jakiś niezwykłej urody i mocy Anioł. A do tego był to na pewno Anioł teatroman. Bo to jest sprawka typowo anielska, że doszło do tak niezwykłego wydarzenia, jakim jest inauguracja budowy Teatru Szekspirowskiego. Myślę, że gdyby Szekspir żył w dzisiejszych czasach, fikałby koziołki ze szczęścia, że udało się taką piękną ideę pchnąć w życie. Bo budowa tego teatru to coś niebywałego, zwłaszcza dla aktora w moim wieku. Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze kiedyś zagrać na tej szekspirowskiej scenie jakiś epizod, może właśnie Starego Aktora, którego grałem w "Hamlecie" na scenie teatru Wybrzeże.

Dorota Kolak

Happening szekspirowski to będzie dla mnie przede wszystkim fantastyczne spotkanie z kolegami aktorami. Czasem tymi dawno niewidzianymi. Pewnie też okazja, żeby siebie nawzajem w tym mówieniu tekstów Szekspira posłuchać. Choć nie wiem jeszcze, jak będzie wyglądało technicznie to wielkie przedsięwzięcie i czy będzie - owo wzajemne słuchanie siebie - możliwe. Ale przede wszystkim cieszę się na wspaniałą zabawę, wielkie przeżycie i aktorską przygodę. A do tego, o czym warto pamiętać, całemu temu spotkaniu wielu znakomitych aktorów na Długim Targu, pod okiem mistrza Andrzeja Wajdy, przyświeca tak wspaniała idea, jaką jest budowa Teatru Szekspirowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji