Artykuły

Gdańsk. Kamień węgielny pod Szekspira

Pierwsze przedstawienie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zobaczymy za trzy lata. Ma to być najnowocześniejsza scena w Polsce. W poniedziałek zostanie wmurowany kamień węgielny pod tę inwestycję.

Nowy budynek stanie pomiędzy Domem Harcerza, ulicami Podwale Przedmiejskie, Zbytki oraz gdańską siedzibą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, częściowo w miejscu, gdzie przed wojną stała synagoga. Od nowa poprowadzony zostanie fragment ulicy Bogusławskiego, która przecinała działkę na ukos. Nowo wytyczona jezdnia zaczynać się będzie od ul. Zbytki, a nie jak dotąd od Podwala Przedmiejskiego, będzie przechodzić pomiędzy teatrem i tyłami Domu Harcerza. Budowa GTS znacząco poprawi ofertę kulturalną Trójmiasta i stworzy realną konkurencję - bo Gdańsk jest jedynym z dużych wojewódzkich miast, które ma tylko jeden teatr dramatyczny. Dla porównania Poznań i Wrocław mają po dwie takie sceny, Łódź trzy, a Kraków pięć.

Nowy teatr zostanie wybudowany według projektu włoskiego architekta Renato Rizziego [na zdjęciu]. Będzie to ceglana bryła z otwieranym dachem, okrywającym drewnianą konstrukcję nawiązującą do sceny elżbietańskiej. W teatrze będzie można w lecie oglądać widowiska pod gołym niebem; zależnie od ustawienia sceny i widowni budynek będzie mógł pomieścić do 400-500 widzów.

GTS nie będzie miał stałego zespołu aktorskiego; pokazywane na niej będą spektakle impresaryjne, organizatorzy przewidują także produkcję własnych przedstawień teatralnych przez zakontraktowanych specjalnie dla danego przedsięwzięcia twórców. W budynku będą odbywały się także inne niż teatralne imprezy; warsztaty dla młodzieży czy wystawy.

- Chcemy być instytucją działającą przez cały dzień, szczególnie postaramy się otworzyć na ludzi młodych - zapowiada prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Wmurowanie kamienia węgielnego jest aktem symbolicznym - prace archeologiczne i drobne prace ziemne na działce przeznaczonej pod budowę GTS-u trwają już od paru lat. Pełną parą inwestycja powinna ruszyć wczesną wiosną przyszłego roku.

- Budowa zajmie jakieś dwa i pół roku - ocenia Limon. - To wyjątkowo trudne przedsięwzięcie, budynki pełniące funkcje teatralne oraz szpitale uważane są przez architektów za inwestycje o największym stopniu komplikacji.

Swój udział w uroczystości zapowiedział m.in. premier Donald Tusk, marszałek senatu Bogdan Borusewicz. Dziś także nastąpi podpisanie umowy pomiędzy Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz Ministerstwem Kultury, która ostatecznie przypieczętuje przekazanie na inwestycję dotacji z Unii Europejskiej, przyznanej na początku tego roku.

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego uświetni pokaz przygotowanego z ogromnym rozmachem widowiska plenerowego "Aktorzy przyjechali!" według pomysłu Andrzeja Wajdy. W związku z tym dziś od godz. 10.30 do godz. 13.30 całkowicie zamknięty będzie Długi Targ. Wejść tam będą mogli wyłącznie widzowie z bezpłatnymi wejściówkami na pokaz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji