Artykuły

Ostatnie piętro

Wzięty adwokat z powodu nienajlepszego samopoczucia trafia na obserwację do eleganckiej kliniki. Zajmuje pokój na najwyższym siódmym piętrze, przeznaczonym dla ludzi prawie zdrowych, traktu­jąc ten pobyt jako krótką przerwę w aktywnym dotąd życiu.

Przerwa się przedłuża. Bohater spektaklu - "Siedem pięter" to ada­ptacja opowiadania Dino Buzzatiego (autorem adaptacji i reżyse­rem jest Andrzej Barański) - sto­pniowo schodzi na niższe, przezna­czone dla bardziej chorych piętra, aż po ostateczny przystanek na par­terze.

Odtwórca głównej roli - Wojciech Pszoniak przekonująco two­rzy postać tracącego podmioto­wość pacjenta, który staje się przedmiotem manipulacji wtaje­mniczonych szamanów - lekarzy. Choroba - prawdziwa, czy też wmówiona - ma własną, odrębną od życia poza szpitalnymi murami dramaturgię. Buduje ją nieodga­dniona dla pacjenta siła, działają­ca z konsekwencją Losu.

Bo w tej historii, która tchnie autentyzmem szpitalnych doświad­czeń, zawiera się także metafora ludzkiego życia, nieuchronnie zmierzającemu ku jedynemu fina­łowi. Mimo, że ostatnie piętro wpi­sane jest w każdy życiorys, człowiek ciągle walczy z losem, odnaj­dując w buncie sens własnego ist­nienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji