Artykuły

Gorzów Wlkp. Trwa remont u Osterwy

Już podczas listopadowych spotkań teatralnych w gorzowskim teatrze panować będzie... lepsza atmosfera. Trwa modernizacja wentylacji. Remont nie przeszkadza jednak w pracy teatru. Za nami pierwsza premiera.

Park przy Teatrze im. Osterwy w Gorzowie przypomina trochę wystawę nowoczesnej sztuki: zapełnił się wielkimi elementami z ocynkowanej blachy. To jedna nie instalacja artystyczna, ale przygotowania do montażu systemu wentylacyjnego. To kolejny etap remontu, jaki przechodzi gorzowska scena. W ub. sezonie zamontowano m.in. scenę obrotową oraz nowe olinowanie sceny służące do ustawiania dekoracji. Konserwacji wymaga również metalowa kurtyna przeciwpożarowa. Odrestaurowane zostały również deski sceny.

Teraz przyszła kolej na remont wentylacji wewnątrz teatru. Wykonawca musi pogodzić remont z normalnym funkcjonowaniem teatru. Najcięższe prace prowadzone są więc z samego rana, potem prowadzony jest montaż. Chodzi o to, aby remont był jak najmniej uciążliwy. Zwłaszcza że trwają również przygotowania do niedzielnej premiery "Dnia Walentego".

Odetchną na balkonie

- Od października na pewno odczujemy komfort na na scenie i widowni. Stara wentylacja już od paru lat nie funkcjonowała jak należy. Przestarzałe kanały i napędy po prostu nie spełniały swej funkcji. Teraz stosujemy całkiem inne rozwiązania technologiczne, lepsze będzie rozmieszczenie kanałów nawiewowych - mówi Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru im. Osterwy.

Do października ekipy zamontują instalację nawiewową. Natomiast w przyszłym roku dojdą urządzenia chłodnicze. Oprócz wymiany powietrza widownia zyska więc także porządną klimatyzację. - Brak wentylacji był uciążliwy dla widzów. Zwłaszcza na balkonie, gdy działają wszystkie reflektory - dodaje dyr. Tomaszewicz.

Pieniądze na remont pochodzą z dotacji Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W przyszłym roku teatr będzie starał się kolejne fundusze, tym razem z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. - Jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na wykonanie projektu odnowienia widowni i elewacji, a także rewitalizacji parku teatralnego. Jeśli dostaniemy pieniądze z LRPO, to chciałbym z końcem maja oddać teatr w ręce budowlańców, a na przedstawienia zaprosić na scenę kameralną w teatrze letnim. Remontu wymagają także garderoby, które pamiętają chyba "późnego Gomułkę" - planuje Jan Tomaszewicz. W ramach rewitalizacji zespołu parkowo-teatralnego oprócz odnowienia elewacji głównego budynku uporządkowany zostanie ogród teatralny i przebudowane pracownie plastyczna i stolarska. Nowe, przeszklone obiekty mają być wkomponowane w zieleń ogrodu.

- Z programu euroregionalnego postaramy się o dotację na budowę zadaszenia widowni teatru letniego. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to w maju powinna powstać rekonstrukcja. Cztery metry widowni to będzie trwała konstrukcja, dalsza część musi być składana. Ze względów bezpieczeństwa - to kompromis ze strażą pożarną. Te cztery metry na stałe wystarczą, będzie przy tym widoczny portal i elewacja sceny, te nasze wielkie drzwi składane. A resztę widowni z łatwością da się składać w razie potrzeby - dodaje Tomaszewicz.

Jesień u Osterwy

Trwający obecnie remont wentylacji nie wstrzymuje normalnej pracy teatru. Za nami premiera sztuki Iwana Wyrypajewa "Dzień Walentego" [na zdjęciu] z udziałem Anny Seniuk. To niejedyna rosyjska sztuka w nowym sezonie. Rafał Matusz przygotowuje inscenizację "Bardzo zwyczajnej historii" Marii Łado (połowa października). We wrześniu odbędzie się też oficjalna premiera "Przebudzenia" - spektaklu zainspirowanego historią gorzowianki Marty Piekarz. Zespół Teatru im. Osterwy pokaże się również jesienią na zagranicznych scenach. - W październiku jedziemy do Włoch na zaproszenie miasta Rimini, gdzie odbywa się światowy festiwal commedii dell'arte. Pokażemy tam naszą "Kasię z Heilbronnu" - zapowiada dyrektor teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji