Artykuły

Lublin. 117. urodziny Schulza w bibliotece

Na 117. urodziny Brunona Schulza zaprasza w piątek do swej filii na Starym Mieście przy Rynku 11 Miejska Biblioteka Publiczna. Będą wystawy, projekcje filmów, pokaz specjalnej mapy obecności Schulza w jego rodzinnym Drohobyczu oraz urodzinowy tort.

To uroczystości "zaległe", bo Bruno Schulz, artysta i pisarz, autor "Sklepów cynamonowych" przyszedł na świat nie pod koniec sierpnia, lecz 12 lipca 1892 roku. Lato, czyli okres wakacyjnych rozjazdów okazuje się mało wdzięczną porą na świętowanie urodzin, dlatego Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego przeniosła obchody na później, konkretnie - na 28 sierpnia. Początek o godz. 16 - w pięknych wnętrzach filii nr 11 MBP przy Rynku 11 na Starym Mieście.

Jak przed rokiem, MBP sponsoruje urodzinowy tort. I podobnie jak rok temu, Benek Homziuk z Wydziału Artystycznego UMCS uświetni uroczystość wystawą swych najnowszych, Schulzem podszytych rysunków o zagadkowym tytule "pomiędzy (od Schulza do...)". Będzie to też okazja obejrzenia niedawno odnalezionych prac Zenona Waśniewskiego, artysty i wydawcy, współzałożyciela "Kameny", przedstawiających jego szkice do portretu Schulza, powstałych prawdopodobnie podczas pobytu obu twórców w Zakopanem w 1935 roku (zachowały się w archiwum państwa Radwańskich w Chełmie). To swoisty cymes, gdyż portretów przedstawiających autora "Sanatorium pod klepsydrą" do naszych czasów przetrwało doprawdy niewiele. Pokazane zostaną też filmy kręcone przez Jerzego Jacka Bojarskiego z MBP podczas jego pobytów w Drohobyczu na Ukrainie i z przygotowywania wydanej przez MBP mapy "Bruno Schulz i Drohobycz".

Mapa, jaką przygotował Bojarski, wskazuje 67 miejsc, adresów związanych z życiem i twórczością Schulza, pokazuje je na fotografiach i charakteryzuje krótkimi opisami. Mapa ta, czyli rodzaj przewodnika po Drohobyczu, jest bardzo atrakcyjna edytorsko.

Tymczasem urodziny Schulza świętowano wcześniej w samym Drohobyczu 12 lipca, otwierając tam w tym dniu centrum artystyczne Alter. Alter - to teatr studencki powołany przy Polonistycznym Centrum Naukowo-Informacyjnym tamtejszego uniwersytetu, które jako jedyna taka placówka na Ukrainie zajmuje się badaniem i popularyzacją dorobku Schulza także w skali międzynarodowej. Centrum Polonistyczne było też instytucją wspierającą drohobyckie wyprawy Bojarskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji